Masterprogram i marknadsföring
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · SU-31067
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper APM-A (lärosätets eget urval), APM-B (lärosätets eget urval), GMATA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 813
- 295 i första hand
- Antagna
- 115
- urval 1
- Reserver
- 309
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
APM-A: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | APM-A |
|---|---|
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | Inget urval |
| HT 2023 | Inget urval |
| HT 2024 | 180 |
| HT 2025 | 188 |
| HT 2026 | 180 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 587 | 199 |
| HT 2017 | 571 | 194 |
| HT 2018 | 599 | 217 |
| HT 2019 | 500 | 196 |
| HT 2020 | 541 | 207 |
| HT 2021 | 764 | 272 |
| HT 2022 | 676 | 280 |
| HT 2023 | 850 | 316 |
| HT 2024 | 757 | 279 |
| HT 2025 | 909 | 344 |
| HT 2026 | 813 | 295 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 7,1 | 813 |
| Karlstads universitet Karlstad | – | 78 |
Om programmet
Detta masterprogram syftar till att producera bildande kunskaper och erfarenheter med vilka studenter lär sig att tänka innovativt, att utveckla sin självkännedom och handlingskraft och att tillämpa dessa kapaciteter för kvalificerade ledningsuppgifter i samhället, på marknader, i företag och andra organisationer, både i Sverige och internationellt, samt för fortsatta forskarstudier i ämnet marknadsföring.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Kandidatexamen om 180 hp, Engelska B/Engelska 6, eller motsvarande.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Marknadsanalytiker och marknadsförare m.fl. | 53 000 kr35–79 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som marknadsanalytiker och marknadsförare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i MarknadskommunikationBI–HP–Sökande/plats7,0
- Kandidatprogram i företagsekonomiBI19,90HP1,30Sökande/plats20,1
- Kandidatprogram i ekonomi och ITBI19,25HP1,25Sökande/plats32,2
- Kandidatprogram i internationell företagsekonomi och politikBI20,75HP1,20Sökande/plats38,7
- Kandidatprogram i företagsekonomi, etik och hållbarhetBI19,79HP1,10Sökande/plats22,7
- Kandidatprogram i nationalekonomi och statistikBI18,80HP1,25Sökande/plats26,9
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Masterprogram i bank och finans/finansiell ekonomiBI–HP–Sökande/plats13,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-31067
SU-31067 · masterantagning
813 sökande, 295 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APM-A Lärosätets eget urval | 180 | 18 | – | – | 108 |
| APM-B Lärosätets eget urval | 201 | 50 | – | – | 201 |
| GMATA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 17 | – | – | 0 |
| GMATB Lärosätets eget urval | Alla antogs | 30 | – | – | 0 |
Vanliga frågor om Masterprogram i marknadsföring
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i marknadsföring vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen APM-A 180, APM-B 201 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen GMATA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i marknadsföring vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 813 personer, varav 295 i första hand. 115 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Masterprogram i marknadsföring vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i APM-A krävdes 180 HT 2026 mot 188 HT 2025. Sökande: 813 mot 909.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Masterprogram i marknadsföring mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(513)
- Män37 %(300)
- 24 år eller yngre36 %294
- 25–34 år52 %425
- 35 år eller äldre12 %94
- Antagna kvinnor59 %(68)
- Antagna män41 %(47)
Anmälningskod SU-31067. Källa: UHR.