Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0546

BIGymnasiebetyg 15,70 av max 22,5 +0,64 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,08 av max 22,5 +0,96 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
477
142 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
166
Sökande per plats
8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,1515,7−0,45
Högskoleprov (HP)0,500,45−0,05
Betyg (BII)16,3516,08−0,27
Antagna totalt8060−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,98). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Socialpedagogik, inriktning ungdoms- och missbruksvård
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,15 → 15,70 (−0,45)0,50 → 0,45 (−0,05)
HT 202515,85 → 15,06 (−0,79)0,45 → 0,30 (−0,15)
HT 202416,15 → 14,97 (−1,18)0,40 → 0,20 (−0,20)
HT 202315,59 → 15,10 (−0,49)0,40 → 0,30 (−0,10)
HT 202216,88 → 15,16 (−1,72)0,55 → 0,40 (−0,15)
HT 202117,38 → 15,95 (−1,43)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 202016,14 → 14,92 (−1,22)0,40 → 0,15 (−0,25)
HT 201916,41 → 15,80 (−0,61)0,55 → 0,45 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Ett program för dig som vill arbeta inom ungdoms- och missbruksvården eller närliggande områden som t.ex. skolan, socialtjänsten, kriminalvården och psykiatrin. Programmet vid Linnéuniversitetet ger landets enda specialiserade högskoleutbildning med inriktning mot ungdoms- och missbruksvård.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. 36 700 kr32–43 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som behandlingsassistent och socialpedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-G0546

LNU-G0546 · nationell antagning

477 sökande, 142 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 2 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,15 40 15,7 29 107
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,35 6 16,08 5 35
HP Högskoleprovet 0,50 32 0,45 24 35
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 39

Vanliga frågor om Socialpedagogik, inriktning ungdoms- och missbruksvård

Vad krävdes för att komma in på Socialpedagogik, inriktning ungdoms- och missbruksvård vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,7, HP 0,45 och BII 16,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Socialpedagogik, inriktning ungdoms- och missbruksvård vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 477 personer, varav 142 i första hand. 60 antogs, alltså 8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Socialpedagogik, inriktning ungdoms- och missbruksvård vid Linnéuniversitetet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,7 HT 2026 mot 15,06 HT 2025. Sökande: 477 mot 426.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor83 %(394)
  • Män17 %(83)
  • 24 år eller yngre68 %325
  • 25–34 år21 %102
  • 35 år eller äldre10 %50
  • Antagna kvinnor92 %(55)
  • Antagna män8 %(5)

Anmälningskod LNU-G0546. Källa: UHR.