Webbutvecklare
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80715
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 197
- 27 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 31
- Sökande per plats
- 6,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,48 | 13,07 | −1,41 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,40 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 14,62 | 14,48 | −0,14 |
| Antagna totalt | 32 | 30 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,48 → 13,07 (−1,41) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| HT 2025 | 14,82 → 13,02 (−1,80) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2024 | 13,33 → 11,10 (−2,23) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 14,06 → 12,20 (−1,86) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| HT 2022 | 14,96 → 14,39 (−0,57) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2021 | 14,99 → 13,39 (−1,60) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| HT 2020 | 13,29 → 11,35 (−1,94) | – |
| HT 2019 | 14,02 → 11,44 (−2,58) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 14,52 → 13,63 (−0,89) | 0,65 → 0,65 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 13,63 | 14,80 |
| HT 2019 | 11,44 | 11,30 |
| HT 2020 | 11,35 | 12,95 |
| HT 2021 | 13,39 | 14,39 |
| HT 2022 | 14,39 | 13,91 |
| HT 2023 | 12,20 | 13,92 |
| HT 2024 | 11,10 | 14,13 |
| HT 2025 | 13,02 | 13,88 |
| HT 2026 | 13,07 | 14,48 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,40 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 307 | 64 |
| HT 2019 | 277 | 45 |
| HT 2020 | 317 | 62 |
| HT 2021 | 359 | 75 |
| HT 2022 | 428 | 108 |
| HT 2023 | 396 | 82 |
| HT 2024 | 396 | 91 |
| HT 2025 | 330 | 58 |
| HT 2026 | 197 | 27 |
Om programmet
Webbutvecklarprogrammet är till för dig som är intresserad av webbutveckling från olika perspektiv. Du får lära dig att rent tekniskt utveckla webbplatser och webbaserade system genom att använda aktuella programmeringsspråk och tekniker. Du får också utveckla dina kunskaper om hur system kan utvärderas och designas utifrån användarens behov (s.k. interaktionsdesign).
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt antingen Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 eller Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KAU-80715
KAU-80715 · nationell antagning
197 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,48 | 16 | 13,07 | 16 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,62 | 4 | 14,48 | 4 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 11 | 0,40 | 10 | 9 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 9 |
Vanliga frågor om Webbutvecklare
Vad krävdes för att komma in på Webbutvecklare vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,07, HP 0,40 och BII 14,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Webbutvecklare vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 197 personer, varav 27 i första hand. 30 antogs, alltså 6,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Webbutvecklare vid Karlstads universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 13,07 HT 2026 mot 13,02 HT 2025. Sökande: 197 mot 330.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(60)
- Män70 %(137)
- 24 år eller yngre69 %135
- 25–34 år27 %53
- 35 år eller äldre5 %9
- Antagna kvinnor23 %(7)
- Antagna män77 %(23)
Anmälningskod KAU-80715. Källa: UHR.