Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17125
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 49
- 9 i första hand
- Antagna
- 9
- urval 2
- Reserver
- 1
- Sökande per plats
- 5,4
- Bara 9 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,89 | 14,53 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,95 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 10 | 9 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 8 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 8 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 7 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 7 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,89 → 14,53 (−0,36) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 17,04 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 17,89 → 17,89 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2023 | 18,27 → 18,27 (±0) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2022 | 19,22 → 18,59 (−0,63) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2021 | 16,11 → 16,11 (±0) | 0,70 → 1,00 (+0,30) |
| HT 2020 | 17,05 → 16,97 (−0,08) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 16,50 → 13,81 (−2,69) | 0,85 → 0,85 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,89) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 13,81 | 16,30 |
| HT 2020 | 16,97 | Inget urval |
| HT 2021 | 16,11 | 13,64 |
| HT 2022 | 18,59 | Inget urval |
| HT 2023 | 18,27 | Inget urval |
| HT 2024 | 17,89 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,53 | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 28 | 5 |
| HT 2019 | 65 | 12 |
| HT 2020 | 78 | 10 |
| HT 2021 | 95 | 6 |
| HT 2022 | 96 | 9 |
| HT 2023 | 79 | 11 |
| HT 2024 | 31 | 11 |
| HT 2025 | 33 | 2 |
| HT 2026 | 49 | 9 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Svenska som andraspråkBI15,77HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Svenska som andraspråkBI15,16HP0,50Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, SvenskaBI16,80HP0,65Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI17,91HP0,95Sökande/plats17,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBI18,23HP0,80Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, MatematikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, ReligionBI14,84HP0,35Sökande/plats9,9
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, EngelskaBI15,99HP0,50Sökande/plats10,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17125
SU-17125 · nationell antagning
49 sökande, 9 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,89 | 6 | 14,53 | 5 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,95 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,53, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 49 personer, varav 9 i första hand. 9 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(38)
- Män22 %(11)
- 24 år eller yngre80 %39
- 25–34 år12 %6
- 35 år eller äldre8 %4
- Antagna kvinnor89 %(8)
- Antagna män11 %(1)
Anmälningskod SU-17125. Källa: UHR.