Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17099

BIGymnasiebetyg 15,77 av max 22,5 −5,58 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 13,01 av max 22,5

VT 2026urval 2 · SU-17056

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 55 sökande hittills (2 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 5 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetygAlla behöriga antogs förra åretChans att alla behöriga kommer in igen: 75 %
HPHögskoleprovetAlla behöriga antogs förra åretChans att alla behöriga kommer in igen: 40 %

BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 60 %.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
44
4 i första hand
Antagna
5
urval 2
Reserver
6
Sökande per plats
8,8
Bara 5 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
21
2 i första hand
Antagna
5
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
4,2
Bara 5 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,7715,77Oförändrad
Högskoleprov (HP)0,450,40−0,05
Betyg (BII)13,0113,01Oförändrad
Antagna totalt65−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 12 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 12 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 9 terminer och legat kvar i 3 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 9 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Svenska som andraspråk (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,77 → 15,77 (±0)0,45 → 0,40 (−0,05)
HT 202516,88 → 21,35 (+4,47)0,30 → 0,30 (±0)
VT 2025–0,30 → alla behöriga antogs
HT 202416,81 → 16,81 (±0)–
HT 202314,50 → 14,50 (±0)0,40 → 0,40 (±0)
VT 202311,00 → 13,32 (+2,32)0,55 → alla behöriga antogs
VT 202215,17 → 14,47 (−0,70)0,35 → alla behöriga antogs
HT 202117,55 → 15,13 (−2,42)0,25 → alla behöriga antogs
VT 202113,74 → 13,72 (−0,02)0,40 → alla behöriga antogs
HT 202013,95 → alla behöriga antogs0,50 → 0,50 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,77) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17099

SU-17099 · nationell antagning

44 sökande, 4 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,77 3 15,77 3 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 13,01 1 13,01 1 1
HP Högskoleprovet 0,45 2 0,40 1 4
VT 2026: anmälningskod SU-17056

SU-17056 · nationell antagning

21 sökande, 2 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering Alla antogs 3 Alla antogs 2 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet Alla antogs 2 Alla antogs 2 0

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Svenska som andraspråk

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,77, HP 0,40 och BII 13,01. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 44 personer, varav 4 i första hand. 5 antogs, alltså 8,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 55 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,77 HT 2026 mot 21,35 HT 2025. Sökande: 44 mot 21.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor86 %(38)
  • Män14 %(6)
  • 24 år eller yngre86 %38
  • 25–34 år9 %4
  • 35 år eller äldre5 %2
  • Antagna kvinnor100 %(5)
  • Antagna män0 %(0)

Anmälningskod SU-17099. Källa: UHR.