Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17093
VT 2026urval 2 · SU-17052
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 52 sökande hittills (5 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? Här var BI-gränsen på våren inte lägre än hösten innan i något av 3 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 60 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 35
- 1 i första hand
- Antagna
- 2
- urval 2
- Reserver
- 8
- Sökande per plats
- 17,5
- Bara 2 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 18
- 1 i första hand
- Antagna
- 2
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 9
- Bara 2 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,86 | 15,16 | +0,3 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 3 | 2 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 8 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 8 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
Sedan VT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 4 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 4 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,86 → 15,16 (+0,30) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2024 | 15,38 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 13,72 → 13,72 (±0) | – |
| VT 2022 | 17,30 → 17,30 (±0) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2021 | 20,65 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2021 | 14,92 → 14,92 (±0) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2020 | 20,94 → 14,18 (−6,76) | – |
| VT 2020 | 15,30 → 15,30 (±0) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,86) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2019 | Inget urval | Alla antogs |
| HT 2019 | Inget urval | Alla antogs |
| VT 2020 | 15,30 | Inget urval |
| HT 2020 | 14,18 | Inget urval |
| VT 2021 | 14,92 | Inget urval |
| HT 2021 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2022 | 17,30 | Inget urval |
| HT 2022 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2023 | 13,72 | Inget urval |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2025 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2025 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,16 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Inget urval |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Inget urval |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Inget urval |
| VT 2021 | 0,60 |
| HT 2021 | Inget urval |
| VT 2022 | 0,30 |
| HT 2022 | Inget urval |
| VT 2023 | Inget urval |
| HT 2023 | Inget urval |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Inget urval |
| VT 2026 | Inget urval |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 12 | 1 |
| VT 2019 | 13 | 1 |
| HT 2019 | 14 | 1 |
| VT 2020 | 20 | 2 |
| HT 2020 | 16 | 2 |
| VT 2021 | 26 | 3 |
| HT 2021 | 20 | 1 |
| VT 2022 | 43 | 4 |
| HT 2022 | 17 | 2 |
| VT 2023 | 19 | 1 |
| HT 2023 | 10 | 2 |
| VT 2024 | 9 | 1 |
| HT 2024 | 23 | 0 |
| VT 2025 | 19 | 0 |
| HT 2025 | 23 | 1 |
| VT 2026 | 18 | 1 |
| HT 2026 | 35 | 1 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Svenska som andraspråkBI14,53HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Svenska som andraspråkBI15,77HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI17,91HP0,95Sökande/plats17,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, EngelskaBI15,99HP0,50Sökande/plats10,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, ReligionskunskapBI15,78HP0,40Sökande/plats10,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, SvenskaBI16,80HP0,65Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, HistoriaBI14,26HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, HistoriaBI13,50HP0,70Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17093
SU-17093 · nationell antagning
35 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,86 | 2 | 15,16 | 1 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 1 | 0,50 | 1 | 1 |
VT 2026: anmälningskod SU-17052
SU-17052 · nationell antagning
18 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,16, HP 0,50 och ingen antogs i BII. VT 2026: alla behöriga antogs i BI, ingen antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 35 personer, varav 1 i första hand. 2 antogs, alltså 17,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 52 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(20)
- Män43 %(15)
- 24 år eller yngre69 %24
- 25–34 år14 %5
- 35 år eller äldre17 %6
- Antagna kvinnor100 %(2)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod SU-17093. Källa: UHR.