Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0577

BIGymnasiebetyg 13,40 av max 22,5 −1,38 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,25 av max 2 −0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,50 av max 22,5 −0,25 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
225
37 i första hand
Antagna
40
urval 2
Reserver
10
Sökande per plats
5,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,0213,4−0,62
Högskoleprov (HP)0,250,25Oförändrad
Betyg (BII)15,515,5Oförändrad
Antagna totalt6540−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Byggnadsutformning med arkitektur
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,02 → 13,40 (−0,62)0,25 → 0,25 (±0)
HT 202514,79 → 14,78 (−0,01)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 202416,45 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,02) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Att bygga är en kreativ handling. Visst är det mycket teknik att ta hänsyn till, men i processen finns det också ett stort behov av människor som kan väga in arkitektur, miljö och ekonomi. Om du tycker att både teknik och arkitektur är intressant kan byggnadsutformning vara ett bra val för dig. I utbildningen får du kunskaper i byggnadsteknik, produktion och projektledning, men också om formgivningens betydelse och vilka möjligheter den innebär för den byggda miljön.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b alt. Matematik 3c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik- fortsätting nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

LNU-G0577 · nationell antagning

225 sökande, 37 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,02 31 13,4 17 4
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,5 7 15,5 6 1
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 0,25 25 0,25 15 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 5

LNU-G0665 · nationell antagning

Senare del av Byggnadsutformning med arkitektur. 3 sökande, 3 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APAV Akademiska poäng, avancerad nivå Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
SA Sen anmälan Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Byggnadsutformning med arkitektur

Vad krävdes för att komma in på Byggnadsutformning med arkitektur vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,4, HP 0,25 och BII 15,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Byggnadsutformning med arkitektur vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 225 personer, varav 37 i första hand. 40 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Byggnadsutformning med arkitektur vid Linnéuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,4 HT 2026 mot 14,78 HT 2025. Sökande: 225 mot 292.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor58 %(131)
  • Män42 %(94)
  • 24 år eller yngre82 %185
  • 25–34 år13 %29
  • 35 år eller äldre5 %11
  • Antagna kvinnor70 %(28)
  • Antagna män30 %(12)

Anmälningskod LNU-G0577. Källa: UHR.