Webbprogrammerare
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0603
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 113
- 150 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 349
- Sökande per plats
- 13,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,79 | 16,42 | −0,37 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,22 | 17,23 | +0,01 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (median −0,35). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 7 terminer och legat kvar i 5 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 7 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,79 → 16,42 (−0,37) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2025 | 16,76 → 16,46 (−0,30) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2024 | 17,85 → 17,80 (−0,05) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 18,42 → 17,81 (−0,61) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,39 → 18,00 (−0,39) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2021 | 18,40 → 18,05 (−0,35) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,36 → 17,36 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,79) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 17,36 | 17,42 |
| HT 2021 | 18,05 | 18,64 |
| HT 2022 | 18,00 | 18,20 |
| HT 2023 | 17,81 | 17,59 |
| HT 2024 | 17,80 | 18,75 |
| HT 2025 | 16,46 | 16,39 |
| HT 2026 | 16,42 | 17,23 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 1 098 | 164 |
| HT 2021 | 1 516 | 219 |
| HT 2022 | 1 697 | 253 |
| HT 2023 | 1 937 | 369 |
| HT 2024 | 1 792 | 322 |
| HT 2025 | 1 566 | 256 |
| HT 2026 | 1 113 | 150 |
Om programmet
Som webbprogrammerare får du möjlighet att utveckla din passion för webben och programmering inom en spännande och utvecklande miljö. Du får lära dig om aktuella och kommande tekniker som används vid utveckling av webbapplikationer, och du blir sedd och uppmärksammad som student. Oavsett om du väljer att studera på campus eller på distans, kommer du att ha nära kontakt med lärare och studenter. Distansstudier kräver ingen närvaro i Kalmar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- WebbprogrammerareBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,3
- ProgramvaruteknikBIAlla antogsHP0,80Sökande/plats–
- Industriell ekonomi, högskoleingenjörBI17,20HP1,05Sökande/plats7,7
- Byggnadsutformning med arkitekturBI13,40HP0,25Sökande/plats5,6
- Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjörBI14,56HP0,95Sökande/plats7,0
- SjöingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Civilingenjör i datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Datateknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0603
LNU-G0603 · nationell antagning
1 113 sökande, 150 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 4 | 24 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,79 | 47 | 16,42 | 36 | 150 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,22 | 15 | 17,23 | 12 | 114 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 33 | 0,75 | 27 | 66 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 86 |
Vanliga frågor om Webbprogrammerare
Vad krävdes för att komma in på Webbprogrammerare vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,42, HP 0,75 och BII 17,23. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Webbprogrammerare vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 1 113 personer, varav 150 i första hand. 80 antogs, alltså 13,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Webbprogrammerare vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,42 HT 2026 mot 16,46 HT 2025. Sökande: 1 113 mot 1 566.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(596)
- Män46 %(517)
- 24 år eller yngre23 %253
- 25–34 år48 %529
- 35 år eller äldre30 %331
- Antagna kvinnor53 %(42)
- Antagna män47 %(38)
Anmälningskod LNU-G0603. Källa: UHR.