Webbprogrammerare
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0602
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 150
- 18 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 4
- Sökande per plats
- 4,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 35 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 15 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,99). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 15 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 16 terminer och legat kvar i 6 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 16 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2025 | 12,53 → 11,71 (−0,82) | 0,35 → 0,15 (−0,20) |
| HT 2024 | 13,32 → 12,07 (−1,25) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,16 → 14,89 (−1,27) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2022 | 14,52 → 14,60 (+0,08) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2021 | 14,91 → 14,96 (+0,05) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2020 | 13,25 → 13,25 (±0) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2019 | 13,81 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,65 → 12,49 (−1,16) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2017 | 12,30 → 12,25 (−0,05) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| HT 2016 | 14,86 → 13,00 (−1,86) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2025 (BI 12,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 11,90 | 14,18 |
| HT 2012 | 13,30 | 15,10 |
| HT 2013 | 14,80 | 15,00 |
| HT 2014 | 14,20 | 14,48 |
| HT 2015 | 10,90 | 11,37 |
| HT 2016 | 13,00 | 14,23 |
| HT 2017 | 12,25 | 11,51 |
| HT 2018 | 12,49 | 11,97 |
| HT 2019 | Alla antogs | 10,90 |
| HT 2020 | 13,25 | 14,23 |
| HT 2021 | 14,96 | 15,88 |
| HT 2022 | 14,60 | 14,95 |
| HT 2023 | 14,89 | 14,24 |
| HT 2024 | 12,07 | 11,96 |
| HT 2025 | 11,71 | 13,93 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,20 |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 0,55 |
| HT 2017 | 0,40 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,35 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,15 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 232 | 35 |
| HT 2011 | 206 | 42 |
| HT 2012 | 275 | 70 |
| HT 2013 | 349 | 81 |
| HT 2014 | 354 | 71 |
| HT 2015 | 275 | 38 |
| HT 2016 | 281 | 52 |
| HT 2017 | 262 | 42 |
| HT 2018 | 237 | 48 |
| HT 2019 | 194 | 49 |
| HT 2020 | 208 | 43 |
| HT 2021 | 297 | 43 |
| HT 2022 | 316 | 48 |
| HT 2023 | 326 | 73 |
| HT 2024 | 266 | 46 |
| HT 2025 | 228 | 23 |
| HT 2026 | 150 | 18 |
Om programmet
Som webbprogrammerare får du möjlighet att utveckla din passion för webben och programmering inom en spännande och utvecklande miljö. Du får lära dig om aktuella och kommande tekniker som används vid utveckling av webbapplikationer, och du blir sedd och uppmärksammad som student. Oavsett om du väljer att studera på campus eller på distans, kommer du att ha nära kontakt med lärare och studenter. Distansstudier kräver ingen närvaro i Kalmar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- WebbprogrammerareBI16,42HP0,75Sökande/plats13,9
- ProgramvaruteknikBIAlla antogsHP0,80Sökande/plats–
- Industriell ekonomi, högskoleingenjörBI17,20HP1,05Sökande/plats7,7
- Byggnadsutformning med arkitekturBI13,40HP0,25Sökande/plats5,6
- Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjörBI14,56HP0,95Sökande/plats7,0
- SjöingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Civilingenjör i datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Datateknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0602
LNU-G0602 · nationell antagning
150 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 30 | Alla antogs | 16 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 8 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 951 | 5 | 4 |
Vanliga frågor om Webbprogrammerare
Vad krävdes för att komma in på Webbprogrammerare vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Webbprogrammerare vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 150 personer, varav 18 i första hand. 35 antogs, alltså 4,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor36 %(54)
- Män64 %(96)
- 24 år eller yngre73 %110
- 25–34 år22 %33
- 35 år eller äldre5 %7
- Antagna kvinnor26 %(9)
- Antagna män74 %(26)
Anmälningskod LNU-G0602. Källa: UHR.