Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-44075

BIGymnasiebetyg 15,82 av max 22,5 −0,64 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,40 av max 22,5 +0,10 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
540
62 i första hand
Antagna
45
urval 2
Reserver
127
Sökande per plats
12
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,4515,82−1,63
Högskoleprov (HP)0,850,70−0,15
Betyg (BII)17,4916,4−1,09
Antagna totalt4545Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −1,54). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Digital affärsutveckling inom event och projekt
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,45 → 15,82 (−1,63)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 202517,71 → 16,46 (−1,25)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202416,65 → 15,20 (−1,45)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 202316,70 → 15,00 (−1,70)0,60 → 0,30 (−0,30)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-44075

SH-44075 · nationell antagning

540 sökande, 62 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,45 26 15,82 26 103
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,49 3 16,4 3 32
HP Högskoleprovet 0,85 15 0,70 15 60
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4

Vanliga frågor om Digital affärsutveckling inom event och projekt

Vad krävdes för att komma in på Digital affärsutveckling inom event och projekt vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,82, HP 0,70 och BII 16,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Digital affärsutveckling inom event och projekt vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 540 personer, varav 62 i första hand. 45 antogs, alltså 12 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Digital affärsutveckling inom event och projekt vid Södertörns högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,82 HT 2026 mot 16,46 HT 2025. Sökande: 540 mot 572.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor72 %(389)
  • Män28 %(151)
  • 24 år eller yngre74 %397
  • 25–34 år21 %116
  • 35 år eller äldre5 %27
  • Antagna kvinnor71 %(32)
  • Antagna män29 %(13)

Anmälningskod SH-44075. Källa: UHR.