Förskollärarutbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-11300
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 8 av 9 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 269
- 53 i första hand
- Antagna
- 58
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 95 | 58 | −37 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 21 av 22 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,83). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 19 av 22 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 14 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 14 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| VT 2022 | 14,09 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 14,20 → 13,17 (−1,03) | – |
| VT 2021 | 13,54 → 11,85 (−1,69) | – |
| HT 2020 | 12,55 → 9,78 (−2,77) | – |
| VT 2020 | 11,56 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 12,72 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2019 | 11,13 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 12,75 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2018 | 13,52 → 12,19 (−1,33) | 0,20 → 0,10 (−0,10) |
| HT 2017 | 14,53 → 13,70 (−0,83) | 0,40 → 0,40 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2022 (BI 14,09) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 16,40 | 17,02 |
| VT 2012 | 15,65 | 15,88 |
| HT 2012 | 15,50 | 15,42 |
| VT 2013 | 14,27 | 15,04 |
| HT 2013 | 16,30 | 14,87 |
| VT 2014 | 15,30 | 16,10 |
| HT 2014 | 15,30 | 14,84 |
| VT 2015 | 15,05 | 14,70 |
| HT 2015 | 15,80 | 17,02 |
| VT 2016 | 15,45 | 14,78 |
| HT 2016 | 15,71 | 16,33 |
| VT 2017 | 14,45 | 14,90 |
| HT 2017 | 13,70 | 15,34 |
| VT 2018 | 12,19 | 13,39 |
| HT 2018 | Alla antogs | 12,40 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | 11,70 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 9,78 | 14,38 |
| VT 2021 | 11,85 | 14,87 |
| HT 2021 | 13,17 | 15,05 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,40 |
| VT 2012 | 0,20 |
| HT 2012 | 0,60 |
| VT 2013 | 0,40 |
| HT 2013 | 0,45 |
| VT 2014 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,50 |
| VT 2015 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,65 |
| VT 2016 | 0,60 |
| HT 2016 | 0,50 |
| VT 2017 | 0,45 |
| HT 2017 | 0,40 |
| VT 2018 | 0,10 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 631 | 166 |
| VT 2012 | 297 | 92 |
| HT 2012 | 551 | 150 |
| VT 2013 | 334 | 119 |
| HT 2013 | 606 | 159 |
| VT 2014 | 428 | 159 |
| HT 2014 | 718 | 157 |
| VT 2015 | 511 | 200 |
| HT 2015 | 716 | 160 |
| VT 2016 | 477 | 193 |
| HT 2016 | 926 | 187 |
| VT 2017 | 525 | 204 |
| HT 2017 | 729 | 164 |
| VT 2018 | 359 | 151 |
| HT 2018 | 511 | 116 |
| VT 2019 | 278 | 110 |
| HT 2019 | 463 | 127 |
| VT 2020 | 289 | 143 |
| HT 2020 | 457 | 126 |
| VT 2021 | 348 | 146 |
| HT 2021 | 505 | 131 |
| VT 2022 | 311 | 138 |
| HT 2022 | 420 | 93 |
| VT 2023 | 211 | 65 |
| HT 2023 | 349 | 60 |
| VT 2024 | 198 | 69 |
| HT 2024 | 334 | 78 |
| VT 2025 | 182 | 56 |
| HT 2025 | 273 | 65 |
| HT 2026 | 269 | 53 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 46| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Förskollärarutbildning - Förskollärarutbildning · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 568 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för arbete i förskola/förskoleklass · Göteborg | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 514 |
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 496 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,5 | 442 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 431 |
| Malmö universitet Förskollärarutbildningen - flexibel variant · Malmö · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,5 | 426 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för studenter med yrkeserf inom förskola/förskoleklass · Ortsoberoende · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 6,5 | 350 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 5,0 | 337 |
| Mälardalens universitet Förskollärarprogrammet - distans med campusträffar · Västerås · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 2,6 | 309 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 269 |
Om programmet
Vill du ha ett av samhällets viktigaste uppdrag? Som förskollärare har du ett kreativt och omväxlande yrke, där glädje, nyfikenhet och utforskande med barn och kollegor är centrala delar i det vardagliga arbetet. Vår inriktning mot estetik och innovation, tillsammans med omsorg, ger dig verktygen att stötta och inspirera barn i en vardag fylld av relationer, samspel, kommunikation, lek och lärande.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Förskollärarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förskollärare | 37 800 kr33–43 tkr | Medelstoraminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som förskollärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Grundlärarutbildning (åk F-3)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Grundlärarutbildning (åk 4-6)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Ämneslärare i gymnasieskolan - ingång svenskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) - ämneslärare årskurs 7-9 - undervisningsämne samhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,8
- Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) - ämneslärare gymnasieskolan - undervisningsämne samhällskunskapBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) - ämneslärare gymnasieskolan - undervisningsämne matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) - ämneslärare årskurs 7-9 - undervisningsämne matematikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) - ämneslärare gymnasieskolan - undervisningsämne engelskaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HH-11300 · nationell antagning
269 sökande, 53 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 41 | Alla antogs | 22 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 1 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 21 | Alla antogs | 20 | 0 |
HH-D1000 · nationell antagning
Förskollärarutbildning, senare del av program, termin 7. 1 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Förskollärarutbildning
Vad krävdes för att komma in på Förskollärarutbildning vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Förskollärarutbildning vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 269 personer, varav 53 i första hand. 58 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Förskollärarutbildning mer?
Samma utbildning finns på 46 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor91 %(246)
- Män9 %(23)
- 24 år eller yngre66 %177
- 25–34 år25 %67
- 35 år eller äldre9 %25
- Antagna kvinnor90 %(52)
- Antagna män10 %(6)
Anmälningskod HH-11300. Källa: UHR.