Grafisk design och webbutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52566
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 640
- 83 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 83
- Sökande per plats
- 14,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,18 | 15,9 | −1,28 |
| Betyg (BII) | 17,39 | 16,26 | −1,13 |
| Antagna totalt | 50 | 45 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,90 | 16,01 |
| HT 2011 | 16,40 | 17,20 |
| HT 2012 | 17,50 | 17,33 |
| HT 2013 | 17,10 | 16,63 |
| HT 2014 | 16,80 | 16,00 |
| HT 2015 | 16,60 | 16,55 |
| HT 2017 | 18,27 | 18,51 |
| HT 2018 | 18,68 | 18,71 |
| HT 2019 | 18,34 | 17,50 |
| HT 2020 | 18,80 | 17,70 |
| HT 2021 | 19,00 | 17,80 |
| HT 2022 | 17,44 | 16,40 |
| HT 2023 | 15,55 | 15,90 |
| HT 2024 | 16,58 | 16,29 |
| HT 2025 | 16,79 | 14,57 |
| HT 2026 | 15,90 | 16,26 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,40 |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | – |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 429 | 141 |
| HT 2009 | 569 | 196 |
| HT 2010 | 741 | 190 |
| HT 2011 | 725 | 188 |
| HT 2012 | 891 | 236 |
| HT 2013 | 1 068 | 246 |
| HT 2014 | 985 | 175 |
| HT 2015 | 952 | 186 |
| HT 2017 | 1 066 | 217 |
| HT 2018 | 1 072 | 248 |
| HT 2019 | 923 | 221 |
| HT 2020 | 1 044 | 255 |
| HT 2021 | 1 176 | 243 |
| HT 2022 | 1 051 | 201 |
| HT 2023 | 1 060 | 206 |
| HT 2024 | 1 053 | 212 |
| HT 2025 | 816 | 127 |
| HT 2026 | 640 | 83 |
Om programmet
Kandidatprogrammet Grafisk design och webbutveckling ger dig unika förutsättningar för att jobba inom den digitala medievärlden. Utbildningen kombinerar grafisk form, webb, interaktionsdesign och marknadskommunikation för att ge de multidisciplinära kunskaper som efterfrågas av en spännande och växande bransch. Programmet är öppet för sökande från hela världen och undervisningen ges på engelska.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Engelska 6. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Engelska nivå 2 eller motsvarande kunskaper.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Global CommunicationBIAlla antogsHP–Sökande/plats8,7
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Öppen IngångBI17,53HP–Sökande/plats10,4
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning MarknadskommunikationBI15,98HP–Sökande/plats12,5
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning MedieproduktionBI13,54HP–Sökande/plats8,3
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Strategisk KommunikationBI14,53HP–Sökande/plats11,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HJ-52566 · nationell antagning
640 sökande, 83 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,18 | 28 | 15,9 | 28 | 56 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,39 | 4 | 16,26 | 5 | 25 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PJ Lärosätets eget urval | 0,85 | 17 | Alla antogs | 11 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
HJ-KU018 · internationell antagning
425 sökande, 76 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ABI Lärosätets eget urval | 21,21 | 3 | – | – | 30 |
| ABII Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 2 |
| BBI Lärosätets eget urval | 17,08 | 15 | – | – | 24 |
Vanliga frågor om Grafisk design och webbutveckling
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design och webbutveckling vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,9 och BII 16,26. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grafisk design och webbutveckling vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 640 personer, varav 83 i första hand. 45 antogs, alltså 14,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Grafisk design och webbutveckling vid Jönköping University?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,9 HT 2026 mot 16,79 HT 2025. Sökande: 640 mot 816.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(416)
- Män35 %(224)
- 24 år eller yngre78 %500
- 25–34 år18 %117
- 35 år eller äldre4 %23
- Antagna kvinnor69 %(31)
- Antagna män31 %(14)
Anmälningskod HJ-52566. Källa: UHR.