Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Öppen Ingång
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52522
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 259
- 52 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 44
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,44 | 17,53 | −0,91 |
| Betyg (BII) | 17,69 | 16,82 | −0,87 |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (median −0,36). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 18,44 → 17,53 (−0,91) |
| HT 2025 | 17,40 → 17,02 (−0,38) |
| HT 2024 | 18,41 → 18,27 (−0,14) |
| HT 2023 | 19,60 → 18,68 (−0,92) |
| HT 2022 | 19,11 → 18,75 (−0,36) |
| HT 2021 | 19,58 → 19,58 (±0) |
| HT 2020 | 19,43 → 19,29 (−0,14) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 19,29 | 20,05 |
| HT 2021 | 19,58 | 19,18 |
| HT 2022 | 18,75 | 16,64 |
| HT 2023 | 18,68 | 18,33 |
| HT 2024 | 18,27 | 18,26 |
| HT 2025 | 17,02 | 15,94 |
| HT 2026 | 17,53 | 16,82 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 458 | 90 |
| HT 2021 | 385 | 76 |
| HT 2022 | 392 | 77 |
| HT 2023 | 400 | 85 |
| HT 2024 | 353 | 84 |
| HT 2025 | 281 | 57 |
| HT 2026 | 259 | 52 |
Om programmet
Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet (MKV) är en treårig utbildning med lång praktik och stora möjligheter för dig att profilera dig på det sätt du önskar. Utbildningen förbereder dig för ett brett arbetsfält inom information, kommunikation, marknadskommunikation och medieproduktion.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6, Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2, Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister | 46 000 kr35–62 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning MarknadskommunikationBI15,98HP–Sökande/plats12,5
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning MedieproduktionBI13,54HP–Sökande/plats8,3
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Strategisk KommunikationBI14,53HP–Sökande/plats11,0
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Global CommunicationBIAlla antogsHP–Sökande/plats8,7
- Sustainable Communication (One Year)BI–HP–Sökande/plats–
- Sustainable Communication (Two Years)BI–HP–Sökande/plats–
- Grafisk design och webbutvecklingBI15,90HP–Sökande/plats14,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52522
HJ-52522 · nationell antagning
259 sökande, 52 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,44 | 13 | 17,53 | 14 | 33 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,69 | 2 | 16,82 | 3 | 12 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | 0,85 | 9 | Alla antogs | 7 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Öppen Ingång
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Öppen Ingång vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,53 och BII 16,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Öppen Ingång vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 259 personer, varav 52 i första hand. 25 antogs, alltså 10,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Öppen Ingång vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,53 HT 2026 mot 17,02 HT 2025. Sökande: 259 mot 281.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(216)
- Män17 %(43)
- 24 år eller yngre85 %219
- 25–34 år14 %37
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor92 %(23)
- Antagna män8 %(2)
Anmälningskod HJ-52522. Källa: UHR.