Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Global Communication
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52518
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 173
- 4 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 12
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,07 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,4 | 15,45 | −0,95 |
| Antagna totalt | 25 | 20 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,28). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 15,07 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,47 → 14,00 (−1,47) |
| HT 2024 | 15,80 → 14,71 (−1,09) |
| HT 2023 | 16,00 → 14,39 (−1,61) |
| HT 2022 | 16,46 → 14,30 (−2,16) |
| HT 2021 | 16,72 → 15,85 (−0,87) |
| HT 2020 | 17,34 → 16,98 (−0,36) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,07) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 16,98 | 14,54 |
| HT 2021 | 15,85 | 17,10 |
| HT 2022 | 14,30 | 14,65 |
| HT 2023 | 14,39 | 14,80 |
| HT 2024 | 14,71 | 14,65 |
| HT 2025 | 14,00 | 13,83 |
| HT 2026 | Alla antogs | 15,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 339 | 41 |
| HT 2021 | 285 | 25 |
| HT 2022 | 283 | 20 |
| HT 2023 | 256 | 18 |
| HT 2024 | 261 | 18 |
| HT 2025 | 220 | 13 |
| HT 2026 | 173 | 4 |
Om programmet
Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet (MKV) är en treårig utbildning med lång praktik och stora möjligheter för dig att profilera dig på det sätt du önskar. Utbildningen förbereder dig för ett brett arbetsfält inom information, kommunikation, marknadskommunikation och medieproduktion.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6, Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2, Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister | 46 000 kr35–62 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning MarknadskommunikationBI15,98HP–Sökande/plats12,5
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning MedieproduktionBI13,54HP–Sökande/plats8,3
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Strategisk KommunikationBI14,53HP–Sökande/plats11,0
- Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Öppen IngångBI17,53HP–Sökande/plats10,4
- Sustainable Communication (One Year)BI–HP–Sökande/plats–
- Sustainable Communication (Two Years)BI–HP–Sökande/plats–
- Grafisk design och webbutvecklingBI15,90HP–Sökande/plats14,2
- Master in Strategic MarketingBI–HP–Sökande/plats5,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52518
HJ-52518 · nationell antagning
173 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,07 | 22 | Alla antogs | 16 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,4 | 3 | 15,45 | 3 | 4 |
| PJ Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Global Communication
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Global Communication vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI och BII 15,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Global Communication vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 173 personer, varav 4 i första hand. 20 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet - inriktning Global Communication vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BII krävdes 15,45 HT 2026 mot 13,83 HT 2025. Sökande: 173 mot 220.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(134)
- Män23 %(39)
- 24 år eller yngre86 %149
- 25–34 år13 %23
- 35 år eller äldre1 %1
- Antagna kvinnor75 %(15)
- Antagna män25 %(5)
Anmälningskod HJ-52518. Källa: UHR.