Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Bild
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-92003
VT 2026urval 2 · GU-92003
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 57 sökande hittills (14 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 2 av 3 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 85 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 50
- 3 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 10
- Bara 5 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 40
- 2 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 8
- Bara 5 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,83 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,82 | Ingen antogs | – |
| Antagna totalt | 10 | 5 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,94). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.
Sedan VT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 5 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,83 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 15,39 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 16,15 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,80 → 12,20 (−4,60) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| VT 2022 | 13,75 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 14,80 → 14,80 (±0) | – |
| VT 2021 | 14,64 → 13,70 (−0,94) | 0,35 → 0,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,83) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | 13,70 | 16,61 |
| HT 2021 | 14,80 | 14,52 |
| VT 2022 | Alla antogs | 13,60 |
| HT 2022 | 12,20 | 13,24 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Inget urval |
| VT 2020 | Inget urval |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,35 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,40 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 76 | 8 |
| VT 2020 | 55 | 9 |
| HT 2020 | 105 | 13 |
| VT 2021 | 73 | 16 |
| HT 2021 | 117 | 13 |
| VT 2022 | 83 | 14 |
| HT 2022 | 99 | 11 |
| VT 2023 | 64 | 9 |
| HT 2023 | 81 | 14 |
| VT 2024 | 70 | 5 |
| HT 2024 | 104 | 12 |
| VT 2025 | 42 | 7 |
| HT 2025 | 43 | 5 |
| VT 2026 | 40 | 2 |
| HT 2026 | 50 | 3 |
Om programmet
Grundlärarprogrammet med inriktning årskurs 4-6 vänder sig till dig som vill arbeta som lärare för elever i åldrarna 10-13 år. I denna ålder utvecklas eleverna från att vara barn till att ta steget in i tidiga ungdomsår. Du följer och stimulerar elevernas kunskapsutveckling och personliga utveckling. Efter utbildningen inom denna inriktning är du behörig att undervisa för avsedd åldersgrupp i ämnena svenska, matematik och engelska samt naturorienterande ämnen.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BI14,98HP0,50Sökande/plats5,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, MusikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnenBI16,34HP0,45Sökande/plats7,0
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Idrott och hälsaBI15,30HP0,60Sökande/plats9,2
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Naturorienterande ämnenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,3
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, bildBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Förstaämne: BildBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, Hem- och konsumentkunskapBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-92003
GU-92003 · nationell antagning
50 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,83 | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,82 | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: anmälningskod GU-92003
GU-92003 · nationell antagning
40 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Bild
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Bild vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och ingen antogs i BII. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Bild vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 50 personer, varav 3 i första hand. 5 antogs, alltså 10 sökande per antagen. Till VT 2027 har 57 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor92 %(46)
- Män8 %(4)
- 24 år eller yngre70 %35
- 25–34 år26 %13
- 35 år eller äldre4 %2
- Antagna kvinnor100 %(5)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod GU-92003. Källa: UHR.