Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-92038

BIGymnasiebetyg 15,30 av max 22,5 +1,97 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,30 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 14,65 av max 22,5 +0,68 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · GU-92004

BIGymnasiebetyg Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 15,09 av max 22,5

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 134 sökande hittills (25 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 6 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg16,51troligen mellan 14,64 och 17,88
HPHögskoleprovet0,70troligen mellan 0,45 och 0,85Chans att alla behöriga kommer in: 10 %

BII (kompletterade betyg): 16,21, troligen mellan 14,62 och 17,42.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
138
22 i första hand
Antagna
15
urval 2
Reserver
16
Sökande per plats
9,2
Hög konkurrens
Sökande VT 2026
112
23 i första hand
Antagna
17
urval 2
Reserver
3
Sökande per plats
6,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,9815,3−0,68
Högskoleprov (HP)0,600,60Oförändrad
Betyg (BII)14,8614,65−0,21
Antagna totalt2015−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,18). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 11.

Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 13 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 13 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 10.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Idrott och hälsa (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,98 → 15,30 (−0,68)0,60 → 0,60 (±0)
VT 202614,81 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 202515,56 → 13,33 (−2,23)0,50 → 0,30 (−0,20)
VT 202516,55 → alla behöriga antogs0,65 → alla behöriga antogs
HT 202416,88 → 14,80 (−2,08)0,65 → alla behöriga antogs
VT 202417,42 → 12,76 (−4,66)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 202316,76 → 15,70 (−1,06)0,80 → 0,60 (−0,20)
VT 202315,45 → 11,59 (−3,86)0,65 → alla behöriga antogs
HT 202217,08 → 15,99 (−1,09)0,65 → 0,45 (−0,20)
VT 202215,80 → 14,31 (−1,49)0,70 → 0,25 (−0,45)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Grundlärarprogrammet med inriktning årskurs 4-6 vänder sig till dig som vill arbeta som lärare för elever i åldrarna 10-13 år. I denna ålder utvecklas eleverna från att vara barn till att ta steget in i tidiga ungdomsår. Du följer och stimulerar elevernas kunskapsutveckling och personliga utveckling. Efter utbildningen inom denna inriktning är du behörig att undervisa för avsedd åldersgrupp i ämnena svenska, matematik och engelska samt naturorienterande ämnen.

Omfattning
240 högskolepoäng, ca 4 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Examen
Grundlärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundskollärare 42 100 kr33–50 tkr Storaminskar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-92038

GU-92038 · nationell antagning

138 sökande, 22 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,98 11 15,3 8 10
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,86 2 14,65 2 5
HP Högskoleprovet 0,60 7 0,60 5 5
VT 2026: anmälningskod GU-92004

GU-92004 · nationell antagning

112 sökande, 23 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,81 11 Alla antogs 11 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,09 2 15,09 2 3
HP Högskoleprovet 0,45 7 Alla antogs 4 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Idrott och hälsa

Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Idrott och hälsa vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,3, HP 0,60 och BII 14,65. VT 2026: alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 15,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Idrott och hälsa vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 138 personer, varav 22 i första hand. 15 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 134 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Idrott och hälsa vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,3 HT 2026 mot 13,33 HT 2025. Sökande: 138 mot 136.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor51 %(71)
  • Män49 %(67)
  • 24 år eller yngre67 %92
  • 25–34 år27 %37
  • 35 år eller äldre7 %9
  • Antagna kvinnor53 %(8)
  • Antagna män47 %(7)

Anmälningskod GU-92038. Källa: UHR.