Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-92006

BIGymnasiebetyg 16,34 av max 22,5 +1,92 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2
BIIKompletterade betyg 17,70 av max 22,5 +1,67 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · GU-92007

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 256 sökande hittills (59 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 6 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg17,04troligen mellan 15,97 och 17,94
HPHögskoleprovet0,70troligen mellan 0,50 och 0,90

BII (kompletterade betyg): 16,22, troligen mellan 14,70 och 18,25.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
259
51 i första hand
Antagna
37
urval 2
Reserver
23
Sökande per plats
7
Hög konkurrens
Sökande VT 2026
158
27 i första hand
Antagna
25
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
6,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,6116,34−1,27
Högskoleprov (HP)0,650,45−0,20
Betyg (BII)18,0217,7−0,32
Antagna totalt3737Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 13.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 14.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen (senaste 10 av 15 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,61 → 16,34 (−1,27)0,65 → 0,45 (−0,20)
VT 202615,94 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 202516,58 → 14,42 (−2,16)0,40 → alla behöriga antogs
VT 202515,67 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 202417,86 → 16,39 (−1,47)0,75 → 0,60 (−0,15)
VT 202416,82 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 202317,29 → 13,45 (−3,84)0,60 → alla behöriga antogs
VT 202316,10 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 202217,96 → 16,66 (−1,30)0,65 → 0,40 (−0,25)
VT 202215,94 → 13,15 (−2,79)0,65 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Grundlärarprogrammet med inriktning årskurs 4-6 vänder sig till dig som vill arbeta som lärare för elever i åldrarna 10-13 år. I denna ålder utvecklas eleverna från att vara barn till att ta steget in i tidiga ungdomsår. Du följer och stimulerar elevernas kunskapsutveckling och personliga utveckling. Efter utbildningen inom denna inriktning är du behörig att undervisa för avsedd åldersgrupp i ämnena svenska, matematik och engelska samt naturorienterande ämnen.

Omfattning
240 högskolepoäng, ca 4 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Examen
Grundlärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundskollärare 42 100 kr33–50 tkr Storaminskar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-92006

GU-92006 · nationell antagning

259 sökande, 51 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,61 21 16,34 22 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,02 3 17,7 2 3
HP Högskoleprovet 0,65 13 0,45 13 5
VT 2026: anmälningskod GU-92007

GU-92007 · nationell antagning

158 sökande, 27 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,94 19 Alla antogs 15 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,16 4 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 0,50 12 Alla antogs 8 0

Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen

Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,34, HP 0,45 och BII 17,7. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 259 personer, varav 51 i första hand. 37 antogs, alltså 7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 256 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,34 HT 2026 mot 14,42 HT 2025. Sökande: 259 mot 218.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(202)
  • Män22 %(57)
  • 24 år eller yngre77 %199
  • 25–34 år18 %47
  • 35 år eller äldre5 %13
  • Antagna kvinnor78 %(29)
  • Antagna män22 %(8)

Anmälningskod GU-92006. Källa: UHR.