Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, idrott och hälsa
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-92033
VT 2026urval 2 · GU-92032
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 132 sökande hittills (42 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 2 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 75 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 189
- 55 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 125
- 37 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 75 | 40 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 9.
Sedan VT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2024 | 11,47 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 14,64 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 14,11 → 11,35 (−2,76) | – |
| HT 2022 | 16,67 → 15,20 (−1,47) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| VT 2022 | 15,23 → 12,74 (−2,49) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2021 | 15,90 → 15,29 (−0,61) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| VT 2021 | 16,50 → 14,17 (−2,33) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 14,75 → 11,10 (−3,65) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| VT 2020 | 13,80 → 11,35 (−2,45) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 13,90 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 11,47) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | 11,35 | 13,58 |
| HT 2020 | 11,10 | Alla antogs |
| VT 2021 | 14,17 | 15,36 |
| HT 2021 | 15,29 | 15,22 |
| VT 2022 | 12,74 | 13,98 |
| HT 2022 | 15,20 | 15,02 |
| VT 2023 | 11,35 | 11,92 |
| HT 2023 | Alla antogs | 13,42 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,50 |
| VT 2022 | 0,25 |
| HT 2022 | 0,30 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 243 | 56 |
| VT 2020 | 165 | 41 |
| HT 2020 | 266 | 49 |
| VT 2021 | 200 | 59 |
| HT 2021 | 378 | 90 |
| VT 2022 | 217 | 73 |
| HT 2022 | 314 | 64 |
| VT 2023 | 176 | 53 |
| HT 2023 | 248 | 83 |
| VT 2024 | 140 | 50 |
| HT 2024 | 225 | 53 |
| VT 2025 | 105 | 28 |
| HT 2025 | 151 | 43 |
| VT 2026 | 125 | 37 |
| HT 2026 | 189 | 55 |
Om programmet
Grundlärarprogrammet med inriktning fritidshem vänder sig till dig som vill arbeta som lärare i fritidshem och inspirera barn i yngre skolåldern att utforska, lära och erövra nya intressen tillsammans med andra i fritidshemmets verksamhet. Utbildning inom denna inriktning ger dig behörighet att undervisa i fritidshem och i grundskolans årskurs 1-6 i ämnet bild.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2, Naturkunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fritidspedagoger | 36 600 kr25–43 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fritidspedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Idrott och hälsaBI15,30HP0,60Sökande/plats9,2
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, bildBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, Hem- och konsumentkunskapBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, musikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,3
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BI14,98HP0,50Sökande/plats5,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, BildBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, MusikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnenBI16,34HP0,45Sökande/plats7,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-92033
GU-92033 · nationell antagning
189 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 55 | Alla antogs | 27 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 6 | 0 |
VT 2026: anmälningskod GU-92032
GU-92032 · nationell antagning
125 sökande, 37 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 36 | Alla antogs | 21 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, idrott och hälsa
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, idrott och hälsa vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, Fritidshem, idrott och hälsa vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 189 personer, varav 55 i första hand. 40 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 132 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor49 %(93)
- Män51 %(96)
- 24 år eller yngre53 %101
- 25–34 år33 %62
- 35 år eller äldre14 %26
- Antagna kvinnor50 %(20)
- Antagna män50 %(20)
Anmälningskod GU-92033. Källa: UHR.