Kandidatprogram i engelska med globala perspektiv
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5500
VT 2026urval 2 · UU-P0500
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 169 sökande hittills (26 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 4 av 5 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 16,90, troligen mellan 15,65 och 18,30.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 160
- 14 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 171
- 35 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 13
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,32 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,99 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 30 | 26 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,32 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| VT 2026 | 17,55 → 14,79 (−2,76) | 0,85 → 0,30 (−0,55) |
| HT 2025 | 17,60 → 15,31 (−2,29) | 0,95 → 0,10 (−0,85) |
| VT 2025 | 16,68 → 13,79 (−2,89) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2024 | 17,87 → 16,22 (−1,65) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| VT 2024 | 17,80 → 15,93 (−1,87) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,18 → 15,28 (−2,90) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 16,38 → 12,19 (−4,19) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 18,33 → 17,43 (−0,90) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| VT 2022 | 17,80 → 15,75 (−2,05) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,32) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 17,08 | 16,60 |
| HT 2021 | 17,50 | 16,65 |
| VT 2022 | 15,75 | 17,55 |
| HT 2022 | 17,43 | 17,48 |
| VT 2023 | 12,19 | 14,59 |
| HT 2023 | 15,28 | 19,05 |
| VT 2024 | 15,93 | 17,33 |
| HT 2024 | 16,22 | 17,33 |
| VT 2025 | 13,79 | 13,73 |
| HT 2025 | 15,31 | 18,88 |
| VT 2026 | 14,79 | 15,79 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,75 |
| VT 2022 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,80 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,70 |
| VT 2025 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,10 |
| VT 2026 | 0,30 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 154 | 25 |
| HT 2021 | 215 | 29 |
| VT 2022 | 147 | 29 |
| HT 2022 | 229 | 36 |
| VT 2023 | 149 | 29 |
| HT 2023 | 167 | 25 |
| VT 2024 | 181 | 32 |
| HT 2024 | 229 | 23 |
| VT 2025 | 164 | 32 |
| HT 2025 | 189 | 26 |
| VT 2026 | 171 | 35 |
| HT 2026 | 160 | 14 |
Om programmet
Har du ett genuint intresse av det engelska språket och för dess roller och funktioner som världsspråk? Vill du lära dig mer om de litteraturer och kulturer som det engelska språket format och formats av? Vill du träna dig i att använda ett globalt gångbart verktyg med bättre precision? Kandidatprogrammet i engelska med globala perspektiv ger dig möjlighet att förbättra dina kunskaper om språkets historiska och kulturella sammanhang och färdigheter i att använda det effektivt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Masterprogram i engelska - Engelsk språkvetenskapBI–HP–Sökande/plats–
- SpråkvetarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
- Masterprogram i engelska - Amerikansk litteratur och kulturBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - EngelskaBI18,07HP1,05Sökande/plats16,1
- Masterprogram i engelska - Engelsk litteraturBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5500
UU-P5500 · nationell antagning
160 sökande, 14 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,32 | 15 | Alla antogs | 15 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,99 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 12 | Alla antogs | 9 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UU-P0500
UU-P0500 · nationell antagning
171 sökande, 35 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,55 | 15 | 14,79 | 15 | 8 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,11 | 2 | 15,79 | 2 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 12 | 0,30 | 12 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i engelska med globala perspektiv
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i engelska med globala perspektiv vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: BI 14,79, HP 0,30 och BII 15,79. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i engelska med globala perspektiv vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 160 personer, varav 14 i första hand. 26 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 169 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(108)
- Män32 %(52)
- 24 år eller yngre79 %126
- 25–34 år18 %29
- 35 år eller äldre3 %5
- Antagna kvinnor65 %(17)
- Antagna män35 %(9)
Anmälningskod UU-P5500. Källa: UHR.