Språkvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5600
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 10 av 12 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 173
- 41 i första hand
- Antagna
- 33
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,8 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 60 | 33 | −27 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 29 terminer och stigit i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,87). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 27 av 29 terminer, minst 0,50 under i 24 och minst 1,00 under i 17.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 25 av 29 terminer och legat kvar i 4 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 25 av 29 terminer, minst 0,10 under i 24 och minst 0,20 under i 17.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2025 | 18,33 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| VT 2025 | 17,16 → 14,48 (−2,68) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 17,55 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 16,55 → 12,06 (−4,49) | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,45 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 17,05 → 13,23 (−3,82) | 0,75 → 0,20 (−0,55) |
| HT 2022 | 19,00 → 16,77 (−2,23) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| VT 2022 | 13,30 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 18,15 → 17,05 (−1,10) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| VT 2021 | 15,69 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2025 (BI 18,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,80 | 19,75 |
| HT 2011 | 21,64 | 20,67 |
| VT 2012 | 20,00 | Inget urval |
| HT 2012 | 21,00 | 20,50 |
| VT 2013 | 20,40 | 19,14 |
| HT 2013 | 20,20 | 20,00 |
| VT 2014 | 19,50 | 18,65 |
| HT 2014 | 20,90 | 18,30 |
| VT 2015 | 20,00 | 21,04 |
| HT 2015 | 19,77 | 17,29 |
| VT 2016 | 19,69 | 21,58 |
| HT 2016 | 18,40 | 19,99 |
| VT 2017 | 17,75 | 18,59 |
| HT 2017 | 19,07 | 20,68 |
| VT 2018 | 17,04 | 17,77 |
| HT 2018 | 19,87 | 19,97 |
| VT 2019 | 14,90 | 16,41 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 17,05 | 14,33 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 16,77 | Alla antogs |
| VT 2023 | 13,23 | 17,81 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | 12,06 | 10,20 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 14,48 | 17,33 |
| HT 2025 | Alla antogs | 17,39 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,50 |
| HT 2011 | 1,50 |
| VT 2012 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 1,35 |
| HT 2013 | 1,15 |
| VT 2014 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,20 |
| VT 2015 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,20 |
| VT 2016 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,10 |
| VT 2017 | 0,85 |
| HT 2017 | 1,05 |
| VT 2018 | 0,85 |
| HT 2018 | 1,15 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,20 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 269 | 122 |
| HT 2009 | 480 | 205 |
| HT 2010 | 608 | 240 |
| HT 2011 | 509 | 206 |
| VT 2012 | 193 | 69 |
| HT 2012 | 550 | 178 |
| VT 2013 | 269 | 91 |
| HT 2013 | 512 | 154 |
| VT 2014 | 235 | 69 |
| HT 2014 | 459 | 141 |
| VT 2015 | 274 | 77 |
| HT 2015 | 389 | 99 |
| VT 2016 | 220 | 52 |
| HT 2016 | 309 | 76 |
| VT 2017 | 235 | 55 |
| HT 2017 | 298 | 81 |
| VT 2018 | 224 | 56 |
| HT 2018 | 326 | 81 |
| VT 2019 | 153 | 50 |
| HT 2019 | 266 | 94 |
| VT 2020 | 144 | 38 |
| HT 2020 | 229 | 74 |
| VT 2021 | 187 | 37 |
| HT 2021 | 303 | 76 |
| VT 2022 | 169 | 39 |
| HT 2022 | 298 | 82 |
| VT 2023 | 169 | 42 |
| HT 2023 | 260 | 70 |
| VT 2024 | 182 | 49 |
| HT 2024 | 279 | 69 |
| VT 2025 | 161 | 42 |
| HT 2025 | 234 | 56 |
| HT 2026 | 173 | 41 |
Om programmet
Språkvetarprogrammet är till för dig som har ett genuint språkintresse och vill utveckla gedigna kunskaper i ett språk och samtidigt få övergripande kunskaper om språkvetenskap. Du sätter din personliga prägel på utbildningen genom valet av huvudområde; engelska, franska, lingvistik, ryska, spanska, svenska, svenska som andraspråk eller tyska. I vissa språkämnen ingår även litteraturhistoria och realia, det vill säga studier av samhälle, kultur och historia i språkområdet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- NordenprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Masterprogram i engelska - Engelsk språkvetenskapBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i engelska med globala perspektivBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,2
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapBI19,64HP1,15Sökande/plats17,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - HistoriaBI19,79HP1,05Sökande/plats17,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5600
UU-P5600 · nationell antagning
173 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 37 | Alla antogs | 16 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,8 | 3 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 18 | Alla antogs | 12 | 0 |
Vanliga frågor om Språkvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Språkvetarprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Språkvetarprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 173 personer, varav 41 i första hand. 33 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(112)
- Män35 %(61)
- 24 år eller yngre73 %127
- 25–34 år21 %37
- 35 år eller äldre5 %9
- Antagna kvinnor64 %(21)
- Antagna män36 %(12)
Anmälningskod UU-P5600. Källa: UHR.