Masterprogram i kriminologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-40020
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper INT (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 374
- 111 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 102
- Sökande per plats
- 15
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| INT | 194 | 182 | −12 |
| Antagna totalt | 27 | 25 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
INT: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | INT |
|---|---|
| HT 2013 | 9 996 |
| HT 2014 | 210 |
| HT 2015 | 220 |
| HT 2016 | 200 |
| HT 2017 | 210 |
| HT 2018 | 195 |
| HT 2019 | 164 |
| HT 2020 | 198 |
| HT 2021 | 204 |
| HT 2022 | 202 |
| HT 2023 | 196 |
| HT 2024 | 194 |
| HT 2025 | 176 |
| HT 2026 | 182 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 204 | 52 |
| HT 2014 | 241 | 69 |
| HT 2015 | 226 | 58 |
| HT 2016 | 202 | 65 |
| HT 2017 | 254 | 96 |
| HT 2018 | 262 | 81 |
| HT 2019 | 293 | 106 |
| HT 2020 | 325 | 106 |
| HT 2021 | 358 | 147 |
| HT 2022 | 293 | 107 |
| HT 2023 | 271 | 97 |
| HT 2024 | 305 | 93 |
| HT 2025 | 308 | 97 |
| HT 2026 | 374 | 111 |
Om programmet
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Kandidatexamen med minst 90 hp inom samhällsvetenskapligt huvudområde, eller motsvarande. Svenska 3 och Engelska 6.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i kriminologiBI20,00HP1,20Sökande/plats66,2
- JuristprogrammetBI20,68HP1,40Sökande/plats20,7
- SocionomprogrammetBI18,65HP1,00Sökande/plats21,5
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrningBI17,30HP1,00Sökande/plats25,0
- Masterprogram i folkhälsovetenskap: samhälleliga och individuella perspektivBI–HP–Sökande/plats14,2
- Masterprogram i management, organisation och samhälleBI–HP–Sökande/plats10,1
- Internationellt kandidatprogram i statsvetenskap och regionala studierBI19,80HP1,10Sökande/plats33,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-40020
SU-40020 · nationell antagning
374 sökande, 111 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| INT Lärosätets eget urval | 194 | 27 | 182 | 25 | 102 |
Vanliga frågor om Masterprogram i kriminologi
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i kriminologi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen INT 182. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i kriminologi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 374 personer, varav 111 i första hand. 25 antogs, alltså 15 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Masterprogram i kriminologi vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i INT krävdes 182 HT 2026 mot 176 HT 2025. Sökande: 374 mot 308.
Hur görs urvalet till Masterprogram i kriminologi vid Stockholms universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i INT (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(320)
- Män14 %(54)
- 24 år eller yngre44 %166
- 25–34 år44 %165
- 35 år eller äldre11 %43
- Antagna kvinnor92 %(23)
- Antagna män8 %(2)
Anmälningskod SU-40020. Källa: UHR.