Statistikerprogrammet, Dataanalys och Business Intelligence
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-29602
VT 2026urval 2 · ORU-29512
Söktryck just nu, VT 2027: 267 sökande hittills (45 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 2 av 5 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 17,08, troligen mellan 16,26 och 18,53.
Antal platser: 15, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 211
- 35 i första hand
- Antagna
- 19
- urval 2
- Reserver
- 58
- Sökande per plats
- 11,1
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 252
- 41 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 99
- Sökande per plats
- 12,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,25 | 17,18 | −0,07 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,80 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 18,74 | 18,74 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 24 | 19 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 11 terminer och legat kvar i 3 (median −0,63). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 11 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 11 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 11 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,25 → 17,18 (−0,07) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| VT 2026 | 17,39 → 16,26 (−1,13) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2025 | 16,55 → 15,92 (−0,63) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| VT 2025 | 16,50 → 16,24 (−0,26) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2024 | 15,40 → 15,40 (±0) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| VT 2024 | 15,95 → 14,94 (−1,01) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2023 | 15,50 → 13,60 (−1,90) | 0,80 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 16,51 → 15,88 (−0,63) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2022 | 17,18 → 17,18 (±0) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2022 | 16,60 → 15,55 (−1,05) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 16,00 | 15,46 |
| VT 2022 | 15,55 | 15,30 |
| HT 2022 | 17,18 | 16,64 |
| VT 2023 | 15,88 | 14,40 |
| HT 2023 | 13,60 | 15,68 |
| VT 2024 | 14,94 | 19,62 |
| HT 2024 | 15,40 | 15,09 |
| VT 2025 | 16,24 | 16,59 |
| HT 2025 | 15,92 | 17,40 |
| VT 2026 | 16,26 | 16,72 |
| HT 2026 | 17,18 | 18,74 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,70 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,75 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,65 |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 164 | 38 |
| VT 2022 | 161 | 29 |
| HT 2022 | 158 | 34 |
| VT 2023 | 148 | 20 |
| HT 2023 | 144 | 23 |
| VT 2024 | 155 | 26 |
| HT 2024 | 167 | 34 |
| VT 2025 | 183 | 31 |
| HT 2025 | 190 | 39 |
| VT 2026 | 252 | 41 |
| HT 2026 | 211 | 35 |
Om programmet
Statistikerprogrammet förbereder dig för ett yrkesliv som statistiker på en bred arbetsmarknad inom offentlig och privat sektor. Exempel på yrken är analytiker inom finans, medicin, spelbolag och försäkring. Arbetsuppgifter varierar från att planera och genomföra statistiska undersökningar och analyser till att fungera som konsult och rådgivare till beställare av statistiskt material. Programmet ger dig metoder i teori och praktik för genomförandet av statistiska undersökningar och analyser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Övriga IT-specialister | 55 600 kr41–76 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-29602
ORU-29602 · nationell antagning
211 sökande, 35 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,25 | 12 | 17,18 | 9 | 34 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,74 | 2 | 18,74 | 2 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 10 | 0,80 | 8 | 28 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
VT 2026: anmälningskod ORU-29512
ORU-29512 · nationell antagning
252 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,39 | 13 | 16,26 | 9 | 43 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,72 | 3 | 16,72 | 2 | 23 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 11 | 0,95 | 8 | 46 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 34 |
Vanliga frågor om Statistikerprogrammet, Dataanalys och Business Intelligence
Vad krävdes för att komma in på Statistikerprogrammet, Dataanalys och Business Intelligence vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,18, HP 0,80 och BII 18,74. VT 2026: BI 16,26, HP 0,95 och BII 16,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statistikerprogrammet, Dataanalys och Business Intelligence vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 211 personer, varav 35 i första hand. 19 antogs, alltså 11,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 267 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Statistikerprogrammet, Dataanalys och Business Intelligence vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,18 HT 2026 mot 15,92 HT 2025. Sökande: 211 mot 190.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor43 %(90)
- Män57 %(121)
- 24 år eller yngre73 %154
- 25–34 år22 %46
- 35 år eller äldre5 %11
- Antagna kvinnor42 %(8)
- Antagna män58 %(11)
Anmälningskod ORU-29602. Källa: UHR.