Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapliga
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1231
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 365
- 33 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 75
- Sökande per plats
- 14,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,42 | 18,7 | −0,72 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,98 | 19,62 | −0,36 |
| Antagna totalt | 28 | 25 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 4 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 4 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,42 → 18,70 (−0,72) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 18,27 → 17,71 (−0,56) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2024 | 17,50 → 17,10 (−0,40) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,50 → 17,10 (−0,40) | 1,00 → 1,00 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 17,10 | 16,86 |
| HT 2024 | 17,10 | 18,25 |
| HT 2025 | 17,71 | 17,53 |
| HT 2026 | 18,70 | 19,62 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 192 | 16 |
| HT 2024 | 258 | 21 |
| HT 2025 | 291 | 34 |
| HT 2026 | 365 | 33 |
Om programmet
Saknar du en eller flera av de naturvetenskapliga kurser du behöver för att fortsätta med studier på universitetet? Basåret finns för dig som vill studera teknik och naturvetenskap men saknar behörigheten. Genom att läsa basåret får du en kompletterad behörighet och en bra förberedelse inför fortsatta universitetsstudier. Du kommer att läsa vid Ångströmlaboratoriet och i andra universitetsmiljöer i Uppsala, precis som studenterna på tekniska och naturvetenskapliga utbildningsprogram.
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Matematiker och aktuarier | 73 800 kr50–102 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramBI19,40HP1,25Sökande/plats13,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramBI20,10HP1,35Sökande/plats15,3
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramBI19,42HP1,30Sökande/plats28,2
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematikBI16,86HP1,25Sökande/plats17,7
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramBI18,70HP1,40Sökande/plats10,8
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramBI17,19HP1,20Sökande/plats12,8
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Teknik och matematikBI18,28HP–Sökande/plats–
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i biologi, kemi eller geovetenskapBI16,51HP1,15Sökande/plats12,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1231
UU-P1231 · nationell antagning
365 sökande, 33 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,42 | 16 | 18,7 | 15 | 65 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,98 | 2 | 19,62 | 2 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 10 | 1,20 | 8 | 57 |
Vanliga frågor om Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapliga
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapliga vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,7, HP 1,20 och BII 19,62. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapliga vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 365 personer, varav 33 i första hand. 25 antogs, alltså 14,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapliga vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,7 HT 2026 mot 17,71 HT 2025. Sökande: 365 mot 291.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(226)
- Män38 %(139)
- 24 år eller yngre90 %329
- 25–34 år9 %34
- 35 år eller äldre1 %2
- Antagna kvinnor76 %(19)
- Antagna män24 %(6)
Anmälningskod UU-P1231. Källa: UHR.