Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1201

BIGymnasiebetyg 19,40 av max 22,5 +0,80 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,25 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,90 av max 22,5 −0,75 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 015
201 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
266
Sökande per plats
13,5
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,919,4−0,5
Högskoleprov (HP)1,301,25−0,05
Betyg (BII)18,417,9−0,5
Antagna totalt8175−6

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 8 terminer och legat kvar i 5 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 8 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogram
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,90 → 19,40 (−0,50)1,30 → 1,25 (−0,05)
HT 202519,17 → 18,60 (−0,57)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202419,20 → 18,51 (−0,69)1,25 → 1,10 (−0,15)
HT 202320,42 → 19,74 (−0,68)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202218,75 → 17,65 (−1,10)1,00 → 1,00 (±0)
HT 202119,74 → 19,74 (±0)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202016,76 → 15,75 (−1,01)0,65 → 0,60 (−0,05)
HT 201919,78 → 19,43 (−0,35)1,30 → 1,30 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Saknar du en eller flera av de naturvetenskapliga kurser du behöver för att fortsätta med studier på universitetet? Basåret finns för dig som vill studera teknik och naturvetenskap men saknar behörigheten. Genom att läsa basåret får du en kompletterad behörighet och en bra förberedelse inför fortsatta universitetsstudier. Du kommer att läsa vid Ångströmlaboratoriet och i andra universitetsmiljöer i Uppsala, precis som studenterna på tekniska och naturvetenskapliga utbildningsprogram.

Examen
Program som inte leder till examen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1201

UU-P1201 · nationell antagning

1 015 sökande, 201 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 14
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,9 46 19,4 43 218
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,4 6 17,9 6 51
HP Högskoleprovet 1,30 28 1,25 25 181

Vanliga frågor om Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogram

Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogram vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,4, HP 1,25 och BII 17,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 1 015 personer, varav 201 i första hand. 75 antogs, alltså 13,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogram vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,4 HT 2026 mot 18,6 HT 2025. Sökande: 1 015 mot 928.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor62 %(630)
  • Män38 %(385)
  • 24 år eller yngre87 %884
  • 25–34 år11 %111
  • 35 år eller äldre2 %20
  • Antagna kvinnor75 %(56)
  • Antagna män25 %(19)

Anmälningskod UU-P1201. Källa: UHR.