Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1221
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 073
- 109 i första hand
- Antagna
- 38
- urval 2
- Reserver
- 309
- Sökande per plats
- 28,2
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,05 | 19,42 | −0,63 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,34 | 18,25 | −0,09 |
| Antagna totalt | 38 | 38 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 8 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 8 terminer och legat kvar i 6 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 8 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,05 → 19,42 (−0,63) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | 19,06 → 18,46 (−0,60) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2024 | 19,06 → 18,70 (−0,36) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2023 | 19,83 → 19,74 (−0,09) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 18,33 → 17,51 (−0,82) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2021 | 16,20 → 15,59 (−0,61) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2020 | 17,07 → 16,95 (−0,12) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2019 | 18,65 → 18,33 (−0,32) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 18,33 | 17,22 |
| HT 2020 | 16,95 | 17,07 |
| HT 2021 | 15,59 | 15,67 |
| HT 2022 | 17,51 | 16,97 |
| HT 2023 | 19,74 | 19,27 |
| HT 2024 | 18,70 | 17,50 |
| HT 2025 | 18,46 | 18,00 |
| HT 2026 | 19,42 | 18,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 533 | 53 |
| HT 2020 | 586 | 49 |
| HT 2021 | 640 | 65 |
| HT 2022 | 616 | 63 |
| HT 2023 | 630 | 62 |
| HT 2024 | 713 | 77 |
| HT 2025 | 896 | 70 |
| HT 2026 | 1 073 | 109 |
Om programmet
Saknar du en eller flera av de naturvetenskapliga kurser du behöver för att fortsätta med studier på universitetet? Basåret finns för dig som vill studera teknik och naturvetenskap men saknar behörigheten. Genom att läsa basåret får du en kompletterad behörighet och en bra förberedelse inför fortsatta universitetsstudier. Du kommer att läsa vid Ångströmlaboratoriet och i andra universitetsmiljöer i Uppsala, precis som studenterna på tekniska och naturvetenskapliga utbildningsprogram.
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramBI19,40HP1,25Sökande/plats13,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramBI20,10HP1,35Sökande/plats15,3
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapligaBI18,70HP1,20Sökande/plats14,6
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramBI17,19HP1,20Sökande/plats12,8
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramBI18,70HP1,40Sökande/plats10,8
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematikBI16,86HP1,25Sökande/plats17,7
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i biologi, kemi eller geovetenskapBI16,51HP1,15Sökande/plats12,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1221
UU-P1221 · nationell antagning
1 073 sökande, 109 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,05 | 21 | 19,42 | 21 | 265 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,34 | 3 | 18,25 | 3 | 64 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 13 | 1,30 | 13 | 234 |
Vanliga frågor om Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,42, HP 1,30 och BII 18,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 1 073 personer, varav 109 i första hand. 38 antogs, alltså 28,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,42 HT 2026 mot 18,46 HT 2025. Sökande: 1 073 mot 896.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(431)
- Män60 %(642)
- 24 år eller yngre88 %940
- 25–34 år11 %114
- 35 år eller äldre2 %19
- Antagna kvinnor45 %(17)
- Antagna män55 %(21)
Anmälningskod UU-P1221. Källa: UHR.