Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-P6215
Söktryck just nu, VT 2027: 721 sökande hittills (231 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 596
- 202 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 165
- Sökande per plats
- 10,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,91 | 18,7 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,53 | 19,37 | −0,16 |
| Antagna totalt | 60 | 55 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2021 | 16,82 | 18,81 |
| VT 2022 | 19,66 | 20,36 |
| VT 2023 | 19,63 | 22,46 |
| VT 2024 | 17,66 | 16,19 |
| VT 2025 | 17,07 | 17,19 |
| VT 2026 | 18,70 | 19,37 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 1,50 |
| VT 2023 | 1,45 |
| VT 2024 | 1,20 |
| VT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2021 | 255 | 61 |
| VT 2022 | 261 | 78 |
| VT 2023 | 243 | 91 |
| VT 2024 | 285 | 88 |
| VT 2025 | 387 | 127 |
| VT 2026 | 596 | 202 |
Om programmet
null
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 1, Fysik 1a eller 1b1, Kemi 1, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Biologi nivå 1, Fysik nivå 1b eller nivå 1a1, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramBI17,19HP1,20Sökande/plats12,8
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematikBI16,86HP1,25Sökande/plats17,7
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i biologi, kemi eller geovetenskapBI16,51HP1,15Sökande/plats12,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramBI20,10HP1,35Sökande/plats15,3
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramBI19,40HP1,25Sökande/plats13,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramBI19,42HP1,30Sökande/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapligaBI18,70HP1,20Sökande/plats14,6
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI21,72HP1,75Sökande/plats10,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-P6215
UU-P6215 · nationell antagning
596 sökande, 202 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,91 | 34 | 18,7 | 31 | 129 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,53 | 6 | 19,37 | 5 | 44 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 20 | 1,40 | 19 | 150 |
Vanliga frågor om Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram
Vad krävdes för att komma in på Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,7, HP 1,40 och BII 19,37. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 596 personer, varav 202 i första hand. 55 antogs, alltså 10,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 721 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,7 VT 2026 mot 17,07 VT 2025. Sökande: 596 mot 387.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor45 %(270)
- Män55 %(326)
- 24 år eller yngre87 %520
- 25–34 år11 %66
- 35 år eller äldre2 %10
- Antagna kvinnor53 %(29)
- Antagna män47 %(26)
Anmälningskod UU-P6215. Källa: UHR.