Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematik
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-P6207
Söktryck just nu, VT 2027: 236 sökande hittills (25 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 195
- 22 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 43
- Sökande per plats
- 17,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,86 | 16,86 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,2 | 18,2 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 13 | 11 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | 16,82 | 18,18 |
| VT 2023 | 17,24 | 15,72 |
| VT 2024 | 15,50 | 17,05 |
| VT 2025 | 13,76 | 17,14 |
| VT 2026 | 16,86 | 18,20 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | 1,20 |
| VT 2023 | 1,20 |
| VT 2024 | 0,90 |
| VT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2021 | 103 | 19 |
| VT 2022 | 124 | 27 |
| VT 2023 | 123 | 26 |
| VT 2024 | 135 | 27 |
| VT 2025 | 143 | 28 |
| VT 2026 | 195 | 22 |
Om programmet
null
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 1, Fysik 1a eller 1b1, Kemi 1, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Biologi nivå 1, Fysik nivå 1b eller nivå 1a1, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramBI18,70HP1,40Sökande/plats10,8
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramBI17,19HP1,20Sökande/plats12,8
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i biologi, kemi eller geovetenskapBI16,51HP1,15Sökande/plats12,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapligaBI18,70HP1,20Sökande/plats14,6
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramBI19,40HP1,25Sökande/plats13,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramBI20,10HP1,35Sökande/plats15,3
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramBI19,42HP1,30Sökande/plats28,2
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI21,72HP1,75Sökande/plats10,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-P6207
UU-P6207 · nationell antagning
195 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,86 | 7 | 16,86 | 5 | 28 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,2 | 2 | 18,2 | 2 | 15 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 4 | 1,25 | 4 | 38 |
Vanliga frågor om Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematik
Vad krävdes för att komma in på Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematik vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,86, HP 1,25 och BII 18,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematik vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 195 personer, varav 22 i första hand. 11 antogs, alltså 17,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 236 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i datavetenskap, fysik eller matematik vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,86 VT 2026 mot 13,76 VT 2025. Sökande: 195 mot 143.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor27 %(53)
- Män73 %(142)
- 24 år eller yngre81 %158
- 25–34 år15 %29
- 35 år eller äldre4 %8
- Antagna kvinnor0 %(0)
- Antagna män100 %(11)
Anmälningskod UU-P6207. Källa: UHR.