Spelprogrammet inriktning grafik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-44077
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 444
- 110 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 160
- Sökande per plats
- 12,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,92 | 16,75 | −1,17 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,75 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,75 | 16,75 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 35 | 35 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,92 → 16,75 (−1,17) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,39 → 16,89 (−1,50) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,35 → 16,28 (−1,07) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2023 | 17,40 → 16,80 (−0,60) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,75 → 16,89 (−0,86) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| HT 2021 | 17,57 → 16,59 (−0,98) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,69 → 16,28 (−1,41) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2019 | 16,74 → 15,50 (−1,24) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2018 | 16,88 → 16,05 (−0,83) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,92) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 16,05 | 16,89 |
| HT 2019 | 15,50 | 16,05 |
| HT 2020 | 16,28 | 16,17 |
| HT 2021 | 16,59 | 16,60 |
| HT 2022 | 16,89 | 15,35 |
| HT 2023 | 16,80 | 15,99 |
| HT 2024 | 16,28 | 16,54 |
| HT 2025 | 16,89 | 15,99 |
| HT 2026 | 16,75 | 16,75 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 503 | 99 |
| HT 2019 | 322 | 77 |
| HT 2020 | 365 | 82 |
| HT 2021 | 324 | 75 |
| HT 2022 | 531 | 101 |
| HT 2023 | 436 | 101 |
| HT 2024 | 463 | 98 |
| HT 2025 | 519 | 133 |
| HT 2026 | 444 | 110 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6 Eller: Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Spelprogrammet inriktning speldesign och scriptingBI14,52HP0,60Sökande/plats9,1
- Journalistik och digitala medierBI16,61HP0,85Sökande/plats9,6
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskapBI17,99HP1,05Sökande/plats20,6
- Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologiBI16,58HP0,75Sökande/plats19,1
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning historiaBI17,08HP0,90Sökande/plats–
- Litteraturprogrammet med kreativt och kritiskt skrivandeBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoriaBI16,85HP0,90Sökande/plats–
- Dramatikprogrammet med kreativt och scenkonstnärligt skrivandeBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-44077
SH-44077 · nationell antagning
444 sökande, 110 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,92 | 19 | 16,75 | 19 | 124 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,75 | 3 | 16,75 | 3 | 33 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 12 | 0,75 | 12 | 41 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Spelprogrammet inriktning grafik
Vad krävdes för att komma in på Spelprogrammet inriktning grafik vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,75, HP 0,75 och BII 16,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Spelprogrammet inriktning grafik vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 444 personer, varav 110 i första hand. 35 antogs, alltså 12,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Spelprogrammet inriktning grafik vid Södertörns högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,75 HT 2026 mot 16,89 HT 2025. Sökande: 444 mot 519.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(184)
- Män59 %(260)
- 24 år eller yngre73 %323
- 25–34 år23 %101
- 35 år eller äldre5 %20
- Antagna kvinnor66 %(23)
- Antagna män34 %(12)
Anmälningskod SH-44077. Källa: UHR.