Spelprogrammet inriktning speldesign och scripting
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-44078
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 319
- 36 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 9,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,66 | 14,52 | −1,14 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,60 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 15,61 | 15,1 | −0,51 |
| Antagna totalt | 35 | 35 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,28). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,66 → 14,52 (−1,14) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2025 | 15,88 → 14,43 (−1,45) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,00 → 14,72 (−1,28) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2023 | 15,35 → 13,66 (−1,69) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2022 | 15,64 → 13,49 (−2,15) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2021 | 16,15 → 15,21 (−0,94) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2020 | 16,31 → 15,22 (−1,09) | 0,80 → 0,50 (−0,30) |
| HT 2019 | 15,27 → 14,53 (−0,74) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2018 | 15,15 → 13,70 (−1,45) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,66) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 13,70 | 15,43 |
| HT 2019 | 14,53 | 14,38 |
| HT 2020 | 15,22 | 14,83 |
| HT 2021 | 15,21 | 14,23 |
| HT 2022 | 13,49 | 14,21 |
| HT 2023 | 13,66 | 15,40 |
| HT 2024 | 14,72 | 15,65 |
| HT 2025 | 14,43 | 15,61 |
| HT 2026 | 14,52 | 15,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 324 | 54 |
| HT 2019 | 270 | 44 |
| HT 2020 | 367 | 77 |
| HT 2021 | 336 | 59 |
| HT 2022 | 325 | 38 |
| HT 2023 | 335 | 37 |
| HT 2024 | 310 | 47 |
| HT 2025 | 354 | 46 |
| HT 2026 | 319 | 36 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Engelska 6 Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Utvecklare inom spel och digitala media | 52 300 kr37–78 tkr | – |
| Designer inom spel och digitala medier | 48 000 kr32–70 tkr | Småökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Spelprogrammet inriktning grafikBI16,75HP0,75Sökande/plats12,7
- IT, medier och designBI16,35HP0,85Sökande/plats15,3
- Journalistik och digitala medierBI16,61HP0,85Sökande/plats9,6
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskapBI17,99HP1,05Sökande/plats20,6
- Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologiBI16,58HP0,75Sökande/plats19,1
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning historiaBI17,08HP0,90Sökande/plats–
- Litteraturprogrammet med kreativt och kritiskt skrivandeBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoriaBI16,85HP0,90Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-44078
SH-44078 · nationell antagning
319 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,66 | 20 | 14,52 | 20 | 24 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,61 | 3 | 15,1 | 3 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 12 | 0,60 | 12 | 13 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
Vanliga frågor om Spelprogrammet inriktning speldesign och scripting
Vad krävdes för att komma in på Spelprogrammet inriktning speldesign och scripting vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,52, HP 0,60 och BII 15,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Spelprogrammet inriktning speldesign och scripting vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 319 personer, varav 36 i första hand. 35 antogs, alltså 9,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Spelprogrammet inriktning speldesign och scripting vid Södertörns högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,52 HT 2026 mot 14,43 HT 2025. Sökande: 319 mot 354.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor22 %(69)
- Män78 %(250)
- 24 år eller yngre69 %219
- 25–34 år26 %83
- 35 år eller äldre5 %17
- Antagna kvinnor20 %(7)
- Antagna män80 %(28)
Anmälningskod SH-44078. Källa: UHR.