Antagningspoäng Teknisk bastermin 2026
Alla lärosäten som ger Teknisk bastermin sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Teknisk bastermin VT 2026?
- Sökande
- 1 308
- +0,9 % mot VT 2025
- Antagna
- 210
- efter urval 2, VT 2026
- Sökande per plats
- 6,2
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 4
- 16 utbildningstillfällen
Alla lärosäten VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Jönköping University Teknisk bastermin: Datateknik (civilingenjör) · Jönköping | 17,86 | 16,90 | – | 144 | – | +0,96 |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Industriell ekonomi och produktionsledning · Jönköping | 15,88 | Alla antogs | – | 132 | 8,8 | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Byggnadsteknik (civilingenjör) · Jönköping | 12,42 | 17,62 | – | 111 | 9,3 | – |
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 183 | 4,6 | – |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 94 | 3,8 | – |
| Högskolan i Skövde Skövde | Alla antogs | Alla antogs | Inget urval | 52 | – | – |
| Högskolan Dalarna Borlänge | Alla antogs | Alla antogs | Inget urval | 29 | – | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Produktutveckling och design · Jönköping | Alla antogs | Alla antogs | – | 96 | 6,4 | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Industriell produktframtagning (civilingenjör) · Jönköping | Alla antogs | Alla antogs | – | 87 | 5,8 | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Logistik och ledning · Jönköping | Alla antogs | Alla antogs | – | 86 | 5,7 | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Byggnadsutformning med arkitektur · Jönköping | Alla antogs | Inget urval | – | 76 | 5,1 | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Inbyggda system · Jönköping | Alla antogs | Alla antogs | – | 58 | 3,9 | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar · Jönköping | Alla antogs | Inget urval | – | 54 | – | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Sustainable Supply Chain Management · Jönköping | Alla antogs | Alla antogs | – | 50 | 4,2 | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Husbyggnadsteknik/Väg- och vattenbyggnadsteknik · Jönköping | Alla antogs | Alla antogs | – | 30 | – | – |
| Jönköping University Teknisk bastermin: Ortopedingenjör (Prosthetics and Orthotics) · Jönköping | Alla antogs | Inget urval | – | 26 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | 12,42 | 15,88 | 17,86 |
| 2025 | – | – | – | 11,61 | 14,26 | 16,90 |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | – | – | – | – | – | – |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | 13,75 | 13,75 | 13,75 |
| 2018 | – | – | – | 12,90 | 13,33 | 13,75 |
| 2017 | – | – | – | 13,79 | 13,79 | 13,79 |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | 11,00 | 14,40 | 16,20 |
| 2014 | 12,20 | 12,95 | 14,08 | 14,30 | 14,30 | 14,30 |
| 2013 | 12,27 | 12,65 | 13,00 | 11,20 | 13,00 | 15,20 |
| 2012 | 13,50 | 13,50 | 13,50 | 13,60 | 13,60 | 13,60 |
| 2011 | – | – | – | 12,30 | 12,30 | 12,30 |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | – | – | – | – | – | – |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | – | – | – | – | – | – |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | 0,35 | 0,52 | 0,70 |
| 2017 | – | – | – | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | 0,40 | 0,55 | 0,80 |
| 2014 | 0,60 | 0,68 | 0,75 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2013 | 0,45 | 0,60 | 0,70 | 0,45 | 0,70 | 1,10 |
| 2012 | 0,40 | 0,40 | 0,40 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Teknisk bastermin?
VT 2026 krävdes högst betyg vid Jönköping University (Jönköping): 17,86 i urvalsgruppen BI.
Var är det lättast att komma in på Teknisk bastermin?
Vid Högskolan Dalarna (Ortsoberoende) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet VT 2026.
Hur många sökte Teknisk bastermin VT 2026?
1 308 sökte programmet vid 4 lärosäten och 210 antogs, alltså ungefär 6,2 sökande per plats. 253 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Teknisk bastermin ökat?
Medianen för BI steg med 1,62 från VT 2025 till VT 2026, och antalet sökande ändrades med +0,9 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.