Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17197

BIGymnasiebetyg 14,65 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,35 av max 2
BIIKompletterade betyg 14,00 av max 22,5

VT 2026urval 2 · SU-17038

BIGymnasiebetyg Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
HPHögskoleprovet 0,30 av max 2 −0,05 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 10,91 av max 22,5

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 74 sökande hittills (7 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 4 av 6 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg15,82troligen mellan 13,99 och 17,38
HPHögskoleprovet0,55troligen mellan 0,25 och 0,75

BII (kompletterade betyg): 16,67, troligen mellan 14,69 och 18,63.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
65
3 i första hand
Antagna
5
urval 2
Reserver
9
Sökande per plats
13
Bara 5 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
38
3 i första hand
Antagna
5
urval 2
Reserver
1
Sökande per plats
7,6
Bara 5 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,0614,65−0,41
Högskoleprov (HP)0,600,35−0,25
Betyg (BII)15,414−1,4
Antagna totalt65−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 14 terminer och legat kvar i 6 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 14 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 6.

Sedan VT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 13 terminer och legat kvar i 7 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 13 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Religionskun (senaste 10 av 14 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,06 → 14,65 (−0,41)0,60 → 0,35 (−0,25)
VT 202614,36 → alla behöriga antogs0,35 → 0,30 (−0,05)
HT 202513,24 → alla behöriga antogs–
VT 202513,94 → 13,94 (±0)0,35 → 0,35 (±0)
HT 202416,67 → 14,94 (−1,73)0,55 → 0,15 (−0,40)
VT 202315,23 → 13,89 (−1,34)0,25 → alla behöriga antogs
HT 202217,50 → 17,50 (±0)0,50 → 0,50 (±0)
VT 202215,59 → 14,71 (−0,88)0,35 → 0,35 (±0)
HT 202117,02 → 15,96 (−1,06)0,30 → 0,30 (±0)
VT 202116,47 → 16,47 (±0)0,25 → 0,20 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,06) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17197

SU-17197 · nationell antagning

65 sökande, 3 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,06 3 14,65 2 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,4 1 14 1 4
HP Högskoleprovet 0,60 2 0,35 2 3
VT 2026: anmälningskod SU-17038

SU-17038 · nationell antagning

38 sökande, 3 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,36 3 Alla antogs 2 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,15 1 10,91 1 1
HP Högskoleprovet 0,35 2 0,30 2 1

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Religionskun

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Religionskun vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,65, HP 0,35 och BII 14. VT 2026: alla behöriga antogs i BI, HP 0,30 och BII 10,91. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Religionskun vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 65 personer, varav 3 i första hand. 5 antogs, alltså 13 sökande per antagen. Till VT 2027 har 74 sökt hittills.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(51)
  • Män22 %(14)
  • 24 år eller yngre74 %48
  • 25–34 år22 %14
  • 35 år eller äldre5 %3
  • Antagna kvinnor80 %(4)
  • Antagna män20 %(1)

Anmälningskod SU-17197. Källa: UHR.