Civilingenjör och lärare
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32123
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 625
- 82 i första hand
- Antagna
- 85
- urval 2
- Reserver
- 118
- Sökande per plats
- 7,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,8 | 17,75 | −1,05 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,15 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 18,18 | 18,18 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 85 | 85 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (median −0,76). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,80 → 17,75 (−1,05) | 1,35 → 1,15 (−0,20) |
| HT 2025 | 18,20 → 16,32 (−1,88) | 1,20 → 0,90 (−0,30) |
| HT 2024 | 18,25 → 16,98 (−1,27) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2023 | 17,24 → 16,51 (−0,73) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,69 → 17,08 (−1,61) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2021 | 18,80 → 17,97 (−0,83) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,81 → 18,41 (−0,40) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2019 | 19,08 → 18,06 (−1,02) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2018 | 18,02 → 16,67 (−1,35) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,07 → 17,85 (−0,22) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,65 | 19,15 |
| HT 2012 | 18,10 | 18,60 |
| HT 2013 | 17,80 | 17,45 |
| HT 2014 | 19,55 | 19,10 |
| HT 2015 | 18,60 | 16,56 |
| HT 2016 | 18,53 | 18,70 |
| HT 2017 | 17,85 | 17,13 |
| HT 2018 | 16,67 | 18,29 |
| HT 2019 | 18,06 | 18,02 |
| HT 2020 | 18,41 | 18,62 |
| HT 2021 | 17,97 | 18,15 |
| HT 2022 | 17,08 | 18,43 |
| HT 2023 | 16,51 | 18,10 |
| HT 2024 | 16,98 | 16,10 |
| HT 2025 | 16,32 | 16,66 |
| HT 2026 | 17,75 | 18,18 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 387 | 62 |
| HT 2012 | 384 | 66 |
| HT 2013 | 501 | 67 |
| HT 2014 | 537 | 87 |
| HT 2015 | 493 | 87 |
| HT 2016 | 517 | 63 |
| HT 2017 | 481 | 98 |
| HT 2018 | 526 | 83 |
| HT 2019 | 448 | 96 |
| HT 2020 | 529 | 104 |
| HT 2021 | 501 | 94 |
| HT 2022 | 532 | 115 |
| HT 2023 | 433 | 99 |
| HT 2024 | 487 | 101 |
| HT 2025 | 482 | 71 |
| HT 2026 | 625 | 82 |
Om programmet
Civilingenjör och lärare på KTH är en unik utbildning som leder till både en civilingenjörsexamen och en ämneslärarexamen med inriktning mot arbete i gymnasieskolan. Samhället behöver kommunikativa civilingenjörer och tekniskt kunniga lärare. Med denna utbildning blir du både och. Efter utbildningen är du mycket eftertraktad på arbetsmarknaden, både inom näringslivet och skolvärlden.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2, Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4, Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+ 1a2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiBI21,82HP1,80Sökande/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångBI21,41HP1,70Sökande/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,40HP1,80Sökande/plats13,3
- Masterprogram, maskininlärningBI–HP–Sökande/plats28,6
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i design och produktframtagningBI19,90HP1,50Sökande/plats11,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32123
KTH-32123 · nationell antagning
625 sökande, 82 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,8 | 47 | 17,75 | 48 | 90 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,18 | 8 | 18,18 | 7 | 30 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 27 | 1,15 | 27 | 105 |
| T10 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör och lärare
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör och lärare vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,75, HP 1,15 och BII 18,18. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör och lärare vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 625 personer, varav 82 i första hand. 85 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör och lärare vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,75 HT 2026 mot 16,32 HT 2025. Sökande: 625 mot 482.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(259)
- Män59 %(366)
- 24 år eller yngre88 %548
- 25–34 år9 %56
- 35 år eller äldre3 %21
- Antagna kvinnor48 %(41)
- Antagna män52 %(44)
Anmälningskod KTH-32123. Källa: UHR.