Civilingenjörsutbildning i lantmäteri
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80122
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 500
- 46 i första hand
- Antagna
- 73
- urval 2
- Reserver
- 87
- Sökande per plats
- 6,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,11 | 18,59 | −0,52 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,36 | 19,36 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 83 | 73 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 17 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,11 → 18,59 (−0,52) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 18,65 → 18,28 (−0,37) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 18,59 → 18,13 (−0,46) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,81 → 17,60 (−0,21) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,31 → 16,35 (−0,96) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2021 | 17,97 → 18,02 (+0,05) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 18,25 → 18,24 (−0,01) | – |
| HT 2019 | 17,31 → 17,24 (−0,07) | – |
| HT 2018 | 18,12 → 17,90 (−0,22) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2017 | 18,44 → 18,44 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,11) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,30 | 19,05 |
| HT 2011 | 18,68 | 19,79 |
| HT 2012 | 19,20 | 18,38 |
| HT 2013 | 19,07 | 18,70 |
| HT 2014 | 18,60 | 19,20 |
| HT 2015 | 18,50 | 19,90 |
| HT 2016 | 18,30 | 17,23 |
| HT 2017 | 18,44 | 19,00 |
| HT 2018 | 17,90 | 19,25 |
| HT 2019 | 17,24 | 18,30 |
| HT 2020 | 18,24 | 19,11 |
| HT 2021 | 18,02 | 18,44 |
| HT 2022 | 16,35 | 18,90 |
| HT 2023 | 17,60 | 17,59 |
| HT 2024 | 18,13 | 18,80 |
| HT 2025 | 18,28 | 19,68 |
| HT 2026 | 18,59 | 19,36 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,90 |
| HT 2009 | 1,00 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,20 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 313 | 80 |
| HT 2009 | 392 | 82 |
| HT 2010 | 413 | 86 |
| HT 2011 | 408 | 70 |
| HT 2012 | 493 | 95 |
| HT 2013 | 552 | 80 |
| HT 2014 | 446 | 68 |
| HT 2015 | 402 | 67 |
| HT 2016 | 403 | 70 |
| HT 2017 | 382 | 79 |
| HT 2018 | 347 | 66 |
| HT 2019 | 323 | 57 |
| HT 2020 | 370 | 57 |
| HT 2021 | 392 | 70 |
| HT 2022 | 344 | 44 |
| HT 2023 | 371 | 56 |
| HT 2024 | 422 | 50 |
| HT 2025 | 482 | 69 |
| HT 2026 | 500 | 46 |
Om programmet
Som civilingenjör i lantmäteri har du fokus på ett effektivt och hållbart användande av markområden och byggnader. Utbildningen ger en helhetssyn på hållbart samhällsbyggande ur både tekniskt och samhällsvetenskapligt perspektiv, med lika delar teknik, juridik och ekonomi. Lantmäteri handlar om hur mark indelas, används och utvecklas. All mark är uppdelad i fastigheter: vissa är tomter med bostäder, andra jordbruks- eller skogsmark.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Lantmätare | 49 200 kr39–69 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som lantmätare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i lantmäteri, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnadBI19,26HP1,40Sökande/plats8,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikBI21,77HP1,75Sökande/plats14,6
- Civilingenjörsutbildning i brandteknikBI18,75HP1,35Sökande/plats8,5
- Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknikBI19,79HP1,40Sökande/plats5,7
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiBI21,98HP1,85Sökande/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk designBI21,04HP1,70Sökande/plats26,9
- Civilingenjörsutbildning i datateknik, Antagning till senare delBI21,04HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80122
LU-80122 · nationell antagning
500 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,11 | 44 | 18,59 | 38 | 60 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,36 | 10 | 19,36 | 10 | 32 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 28 | 1,35 | 24 | 84 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i lantmäteri
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i lantmäteri vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,59, HP 1,35 och BII 19,36. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i lantmäteri vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 500 personer, varav 46 i första hand. 73 antogs, alltså 6,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i lantmäteri vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,59 HT 2026 mot 18,28 HT 2025. Sökande: 500 mot 482.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor42 %(208)
- Män58 %(292)
- 24 år eller yngre92 %461
- 25–34 år7 %33
- 35 år eller äldre1 %6
- Antagna kvinnor44 %(32)
- Antagna män56 %(41)
Anmälningskod LU-80122. Källa: UHR.