Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52258
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 287
- 88 i första hand
- Antagna
- 82
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 11,06 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 13,8 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 105 | 82 | −23 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,14). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 11,06 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 12,76 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 14,20 → 11,25 (−2,95) |
| HT 2020 | 12,39 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 12,71 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,64 → 11,85 (−2,79) |
| HT 2015 | 15,83 → 14,69 (−1,14) |
| HT 2014 | 16,00 → 15,00 (−1,00) |
| HT 2013 | 16,90 → 16,30 (−0,60) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 11,06) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 16,30 | 16,50 |
| HT 2014 | 15,00 | 14,95 |
| HT 2015 | 14,69 | 14,26 |
| HT 2016 | – | – |
| HT 2017 | 11,85 | 11,90 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 11,25 | 12,11 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 821 | 250 |
| HT 2014 | 957 | 273 |
| HT 2015 | 982 | 266 |
| HT 2016 | 686 | 227 |
| HT 2017 | 767 | 230 |
| HT 2018 | 573 | 164 |
| HT 2019 | 437 | 136 |
| HT 2020 | 506 | 148 |
| HT 2021 | 537 | 136 |
| HT 2022 | 454 | 101 |
| HT 2023 | 362 | 114 |
| HT 2024 | 371 | 100 |
| HT 2025 | 320 | 83 |
| HT 2026 | 287 | 88 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 46| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Förskollärarutbildning - Förskollärarutbildning · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 568 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för arbete i förskola/förskoleklass · Göteborg | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 514 |
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 496 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,5 | 442 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 431 |
| Malmö universitet Förskollärarutbildningen - flexibel variant · Malmö · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,5 | 426 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för studenter med yrkeserf inom förskola/förskoleklass · Ortsoberoende · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 6,5 | 350 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 5,0 | 337 |
| Mälardalens universitet Förskollärarprogrammet - distans med campusträffar · Västerås · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 2,6 | 309 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | Alla antogs | – | 3,5 | 287 |
Om programmet
Förskollärare arbetar med omsorg och undervisning i förskolepedagogisk verksamhet utifrån ett helhetsperspektiv. I det dagliga arbetet ingår att leka, utforska och upptäcka tillsammans med barnen med hjälp av olika estetiska uttrycksformer. Förskolläraren arbetar självständigt men också i samverkan med barn, kollegor och vårdnadshavare. Engagemang, inlevelseförmåga och förståelse för andra människor och det omgivande samhället är viktiga förhållningssätt hos en förskollärare.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6, lägst betyget D i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3, Matematik 1. Eller: Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2, lägst betyget D i Svenska nivå 3 eller Svenska som andra språk nivå 3, Matematik nivå 1a, Matematik nivå 1b eller nivå 1c eller motsvarande kunskaper.
- Examen
- Förskollärarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förskollärare | 37 800 kr33–43 tkr | Medelstoraminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som förskollärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHP–Sökande/plats4,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHP–Sökande/plats4,5
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshemBIAlla antogsHP–Sökande/plats4,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot gymnasieskolan (Eng)BIAlla antogsHP–Sökande/plats4,8
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot gymnasieskolan (Hi)BIAlla antogsHP–Sökande/plats6,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot gymnasieskolan (Sh)BIAlla antogsHP–Sökande/plats4,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52258
HJ-52258 · nationell antagning
287 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 11,06 | 83 | Alla antogs | 40 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,8 | 14 | Alla antogs | 17 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 17 | 0 |
Vanliga frågor om Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Förskollärarprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Förskollärarprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 287 personer, varav 88 i första hand. 82 antogs, alltså 3,5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Förskollärarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 46 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor96 %(275)
- Män4 %(12)
- 24 år eller yngre69 %197
- 25–34 år24 %70
- 35 år eller äldre7 %20
- Antagna kvinnor98 %(80)
- Antagna män2 %(2)
Anmälningskod HJ-52258. Källa: UHR.