Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80635
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 214
- 68 i första hand
- Antagna
- 53
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 86 | 53 | −33 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (median −0,52). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,50 under i 5 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2018 | 13,45 → 12,80 (−0,65) | – |
| HT 2017 | 14,19 → 13,80 (−0,39) | 0,30 → 0,25 (−0,05) |
| HT 2016 | 15,13 → 14,31 (−0,82) | 0,45 → 0,35 (−0,10) |
| HT 2015 | 15,70 → 14,75 (−0,95) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| HT 2014 | 15,60 → 15,10 (−0,50) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2013 | 15,40 → 14,85 (−0,55) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2012 | 14,80 → 14,40 (−0,40) | – |
| HT 2011 | 16,48 → 16,48 (±0) | 0,20 → 0,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2018 (BI 13,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 16,48 | 16,71 |
| HT 2012 | 14,40 | 14,71 |
| HT 2013 | 14,85 | 15,00 |
| HT 2014 | 15,10 | 15,13 |
| HT 2015 | 14,75 | 14,75 |
| HT 2016 | 14,31 | 14,82 |
| HT 2017 | 13,80 | 14,10 |
| HT 2018 | 12,80 | 12,78 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,20 |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,35 |
| HT 2014 | 0,45 |
| HT 2015 | 0,40 |
| HT 2016 | 0,35 |
| HT 2017 | 0,25 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 528 | 177 |
| HT 2012 | 545 | 161 |
| HT 2013 | 636 | 229 |
| HT 2014 | 812 | 241 |
| HT 2015 | 939 | 318 |
| HT 2016 | 821 | 280 |
| HT 2017 | 731 | 287 |
| HT 2018 | 601 | 211 |
| HT 2019 | 491 | 166 |
| HT 2020 | 428 | 167 |
| HT 2021 | 439 | 138 |
| HT 2022 | 347 | 116 |
| HT 2023 | 288 | 99 |
| HT 2024 | 270 | 89 |
| HT 2025 | 218 | 64 |
| HT 2026 | 214 | 68 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 46| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Förskollärarutbildning - Förskollärarutbildning · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 568 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för arbete i förskola/förskoleklass · Göteborg | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 514 |
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 496 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,5 | 442 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 431 |
| Malmö universitet Förskollärarutbildningen - flexibel variant · Malmö · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,5 | 426 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för studenter med yrkeserf inom förskola/förskoleklass · Ortsoberoende · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 6,5 | 350 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 5,0 | 337 |
| Mälardalens universitet Förskollärarprogrammet - distans med campusträffar · Västerås · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 2,6 | 309 |
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,0 | 214 |
Om programmet
Vill du arbeta med barn i förskolan och vara med och lägga grunden för deras lärande och utveckling? Som förskollärare stimulerar du barns nyfikenhet, lekfulla kreativitet och lust att utforska språk, matematik, färg, form och omvärlden. Förskollärarprogrammet ger dig goda förutsättningar att utvecklas i ett yrke som är både meningsfullt och samhällsviktigt – men också komplext och professionellt krävande.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Naturkunskap 1b eller 1a1 + 1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2 samt Engelska 6 eller motsvarande.
- Examen
- Förskollärarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förskollärare | 37 800 kr33–43 tkr | Medelstoraminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som förskollärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- FörskollärarprogrammetBI–HP–Sökande/plats–
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats2,5
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHP–Sökande/plats3,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KAU-80635
KAU-80635 · nationell antagning
214 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 49 | Alla antogs | 28 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 4 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 12 | 0 |
Vanliga frågor om Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Förskollärarprogrammet vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Förskollärarprogrammet vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 214 personer, varav 68 i första hand. 53 antogs, alltså 4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Förskollärarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 46 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor93 %(198)
- Män7 %(16)
- 24 år eller yngre76 %163
- 25–34 år15 %33
- 35 år eller äldre8 %18
- Antagna kvinnor96 %(51)
- Antagna män4 %(2)
Anmälningskod KAU-80635. Källa: UHR.