Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32508
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 954
- 410 i första hand
- Antagna
- 52
- urval 2
- Reserver
- 176
- Sökande per plats
- 18,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,04 | 21,88 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 22,1 | 22,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 52 | 52 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 17,28 | 17,81 |
| HT 2015 | 20,80 | 22,38 |
| HT 2016 | 20,95 | 21,60 |
| HT 2017 | 19,44 | 20,73 |
| HT 2018 | 19,85 | 20,61 |
| HT 2019 | 19,74 | 20,81 |
| HT 2020 | 20,31 | 21,44 |
| HT 2021 | 21,77 | 20,73 |
| HT 2022 | 21,68 | 21,51 |
| HT 2023 | 21,80 | 21,50 |
| HT 2024 | 20,89 | 21,04 |
| HT 2025 | 21,86 | 20,74 |
| HT 2026 | 21,88 | 22,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,10 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 527 | 143 |
| HT 2015 | 732 | 205 |
| HT 2016 | 804 | 253 |
| HT 2017 | 719 | 231 |
| HT 2018 | 720 | 300 |
| HT 2019 | 647 | 277 |
| HT 2020 | 717 | 311 |
| HT 2021 | 830 | 407 |
| HT 2022 | 1 040 | 570 |
| HT 2023 | 1 082 | 551 |
| HT 2024 | 1 014 | 502 |
| HT 2025 | 1 066 | 517 |
| HT 2026 | 954 | 410 |
Om programmet
Kandidatutbildningen inom Informations- och kommunikationsteknik (ICT) på KTH motsvarar en internationell Bachelor. Undervisningen sker på engelska, studiekamraterna kommer från olika länder och internationella IT-företag är campusgrannar. Som student på utbildningen befinner du dig mitt i utvecklingen av fenomen som artificiell intelligens, 5G, maskininlärning, robotik och sakernas internet. ICT ligger till grund för digitalisering av samhället.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Engelska nivå 2. Eller: Matematik 4 eller Matematik E, Fysik 2, Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiBI21,82HP1,80Sökande/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångBI21,41HP1,70Sökande/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,40HP1,80Sökande/plats13,3
- Masterprogram, maskininlärningBI–HP–Sökande/plats28,6
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i design och produktframtagningBI19,90HP1,50Sökande/plats11,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KTH-32507 · internationell antagning
1 819 sökande, 1 011 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BIAV Lärosätets eget urval | 22,11 | 10 | – | – | 213 |
| BIBF Lärosätets eget urval | 22,24 | 6 | – | – | 85 |
| BIIAV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 16 |
| BIIBF Lärosätets eget urval | 20,72 | 1 | – | – | 17 |
| HPAVG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | – | – | 0 |
| HPBEF Lärosätets eget urval | 1,15 | 3 | – | – | 9 |
| ÖSBF Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 4 |
KTH-32508 · nationell antagning
954 sökande, 410 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,04 | 30 | 21,88 | 31 | 146 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,1 | 5 | 22,1 | 4 | 35 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 17 | 1,25 | 17 | 66 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,88, HP 1,25 och BII 22,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 954 personer, varav 410 i första hand. 52 antogs, alltså 18,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,88 HT 2026 mot 21,86 HT 2025. Sökande: 954 mot 1 066.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(273)
- Män71 %(681)
- 24 år eller yngre78 %745
- 25–34 år16 %157
- 35 år eller äldre5 %52
- Antagna kvinnor29 %(15)
- Antagna män71 %(37)
Anmälningskod KTH-32508. Källa: UHR.