Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KTH-32121

BIGymnasiebetyg 19,01 av max 22,5 +1,20 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,35 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,27 av max 22,5 +1,05 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
932
74 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
190
Sökande per plats
11,7
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,519,01−0,49
Högskoleprov (HP)1,401,35−0,05
Betyg (BII)19,2719,27Oförändrad
Antagna totalt8080Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 3 (median −0,37). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i energi och miljö (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,50 → 19,01 (−0,49)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202518,75 → 17,81 (−0,94)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202418,75 → 17,24 (−1,51)1,25 → 1,15 (−0,10)
HT 202318,49 → 18,44 (−0,05)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202218,65 → 17,97 (−0,68)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202119,86 → 19,86 (±0)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202019,53 → 19,38 (−0,15)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201919,48 → 19,11 (−0,37)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 201819,22 → 18,33 (−0,89)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 201719,40 → 18,96 (−0,44)1,45 → 1,45 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Civilingenjörsutbildningen inom Energi och miljö har ett stort fokus på hållbar utveckling utifrån både tekniska och samhälleliga perspektiv. Du blir expert på att ta fram innovativa lösningar för stora hållbarhetsutmaningar som minskad klimatpåverkan, bättre energisystem och renare vatten. Efter examen är du attraktiv på arbetsmarknaden och kan arbeta med utvecklingsarbete såväl i Sverige som i resten av världen. Utbildningen lär dig att hitta innovativa lösningar inom energi- och miljöområdet.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KTH-32121

KTH-32121 · nationell antagning

932 sökande, 74 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,5 41 19,01 42 152
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,27 7 19,27 6 43
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,40 23 1,35 24 165
T10 Lärosätets eget urval Alla antogs 7 Alla antogs 6 0
T20 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i energi och miljö

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i energi och miljö vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,35 och BII 19,27. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i energi och miljö vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 sökte 932 personer, varav 74 i första hand. 80 antogs, alltså 11,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i energi och miljö vid Kungl. Tekniska högskolan?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 17,81 HT 2025. Sökande: 932 mot 831.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor41 %(386)
  • Män59 %(546)
  • 24 år eller yngre90 %841
  • 25–34 år8 %71
  • 35 år eller äldre2 %20
  • Antagna kvinnor46 %(37)
  • Antagna män54 %(43)

Anmälningskod KTH-32121. Källa: UHR.