Sjöingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-76000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 516
- 125 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 66
- Sökande per plats
- 6,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,57 | 15,6 | +0,03 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 15,25 | 14,91 | −0,34 |
| Antagna totalt | 108 | 75 | −33 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 6 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 6 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 9 terminer och legat kvar i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 9 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,57 → 15,60 (+0,03) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2015 | – | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 13,90 → 13,90 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2013 | 15,40 → 15,40 (±0) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2012 | 15,90 → 14,80 (−1,10) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2011 | 16,20 → 16,10 (−0,10) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2010 | 17,20 → 15,85 (−1,35) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2009 | – | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2008 | – | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,85 | 15,94 |
| HT 2011 | 16,10 | 17,02 |
| HT 2012 | 14,80 | 14,65 |
| HT 2013 | 15,40 | 15,51 |
| HT 2014 | 13,90 | 14,59 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,60 | 14,91 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 338 | 91 |
| HT 2009 | 747 | 248 |
| HT 2010 | 541 | 146 |
| HT 2011 | 481 | 128 |
| HT 2012 | 460 | 102 |
| HT 2013 | 488 | 109 |
| HT 2014 | 416 | 88 |
| HT 2015 | 330 | 64 |
| HT 2016 | 285 | 56 |
| HT 2017 | 220 | 53 |
| HT 2018 | 200 | 37 |
| HT 2019 | 195 | 49 |
| HT 2020 | 195 | 47 |
| HT 2021 | 161 | 34 |
| HT 2022 | 154 | 30 |
| HT 2023 | 177 | 34 |
| HT 2024 | 222 | 53 |
| HT 2025 | 314 | 73 |
| HT 2026 | 516 | 125 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola Göteborg · Du tittar på den här | 15,60 | 1,05 | 6,9 | 516 |
| Linnéuniversitetet Kalmar | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 198 |
Om programmet
Som sjöingenjör på ett större fartyg står du inför en ansvarsfylld och spännande karriär i hela världen, både till sjöss och i land. För att hantera ett stort tekniskt ansvar måste du vara en lyhörd och kreativ problemlösare som kan ta egna initiativ. Chalmers sjöingenjörsutbildning förbereder dig för detta både teoretiskt och praktiskt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c, Fysik 1a eller Fysik 1b1 eller Energiteknik 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a1 eller Energiteknik nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Sjöingenjörsexamen/Sjöingenjörs- och maskinteknikerexamen (180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Maskinbefäl | 50 100 kr35–67 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)BI21,45HP1,75Sökande/plats18,8
- Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)BI20,16HP1,55Sökande/plats9,1
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Datateknik (civilingenjörsprogram)BI18,44HP1,45Sökande/plats7,5
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- ArkitekturBI18,60HP1,35Sökande/plats11,6
- Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)BI18,70HP1,40Sökande/plats8,0
- Elektroteknik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,55Sökande/plats11,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
CTH-76000 · nationell antagning
516 sökande, 125 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,57 | 77 | 15,6 | 55 | 54 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,25 | 10 | 14,91 | 6 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 20 | 1,05 | 14 | 40 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
CTH-76005 · nationell antagning
Sjöingenjör (senare del av program, EJ åk 1). 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Sjöingenjör
Vad krävdes för att komma in på Sjöingenjör vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,6, HP 1,05 och BII 14,91. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjöingenjör vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 516 personer, varav 125 i första hand. 75 antogs, alltså 6,9 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjöingenjör mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor17 %(86)
- Män83 %(430)
- 24 år eller yngre84 %435
- 25–34 år11 %59
- 35 år eller äldre4 %22
- Antagna kvinnor13 %(10)
- Antagna män87 %(65)
Anmälningskod CTH-76000. Källa: UHR.