Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-P5403
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 309
- 143 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 529
- Sökande per plats
- 16,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,36 | 20,16 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,73 | 20,6 | −0,13 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 19 terminer och legat kvar i 10 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 19 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,36 → 20,16 (−0,20) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | 20,52 → 20,21 (−0,31) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,70 → 20,57 (−0,13) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,63 → 20,47 (−0,16) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2022 | 20,78 → 20,52 (−0,26) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2021 | 20,96 → 20,83 (−0,13) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2020 | 20,80 → 20,59 (−0,21) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2019 | 20,73 → 20,52 (−0,21) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2018 | 20,80 → 20,63 (−0,17) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2017 | 20,85 → 20,63 (−0,22) | 1,45 → 1,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,36) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,52 | 21,80 |
| HT 2011 | 21,50 | 21,91 |
| HT 2012 | 21,60 | 22,00 |
| HT 2013 | 21,37 | 21,73 |
| HT 2014 | 21,30 | 21,77 |
| HT 2015 | 20,94 | 21,35 |
| HT 2016 | 21,00 | 21,32 |
| HT 2017 | 20,63 | 21,32 |
| HT 2018 | 20,63 | 20,83 |
| HT 2019 | 20,52 | 20,63 |
| HT 2020 | 20,59 | 20,77 |
| HT 2021 | 20,83 | 20,94 |
| HT 2022 | 20,52 | 21,04 |
| HT 2023 | 20,47 | 20,60 |
| HT 2024 | 20,57 | 20,87 |
| HT 2025 | 20,21 | 20,80 |
| HT 2026 | 20,16 | 20,60 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,50 |
| HT 2010 | 1,60 |
| HT 2011 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,50 |
| HT 2014 | 1,50 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,45 |
| HT 2018 | 1,45 |
| HT 2019 | 1,45 |
| HT 2020 | 1,40 |
| HT 2021 | 1,50 |
| HT 2022 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 168 | 186 |
| HT 2009 | 1 203 | 114 |
| HT 2010 | 1 066 | 136 |
| HT 2011 | 1 636 | 141 |
| HT 2012 | 1 879 | 144 |
| HT 2013 | 1 996 | 145 |
| HT 2014 | 2 146 | 146 |
| HT 2015 | 1 430 | 145 |
| HT 2016 | 1 807 | 170 |
| HT 2017 | 1 924 | 173 |
| HT 2018 | 1 946 | 168 |
| HT 2019 | 1 608 | 197 |
| HT 2020 | 1 966 | 251 |
| HT 2021 | 2 000 | 255 |
| HT 2022 | 1 715 | 183 |
| HT 2023 | 1 414 | 160 |
| HT 2024 | 1 317 | 177 |
| HT 2025 | 1 282 | 146 |
| HT 2026 | 1 309 | 143 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Umeå universitet Umeå | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
| Mittuniversitetet Östersund · Du tittar på den här | 20,16 | 1,30 | 16,4 | 1 309 |
Om programmet
Psykologprogrammet vid Mittuniversitetet har ett fokus mot psykologins roll i en föränderlig värld och mot hur psykologen ska möta de utmaningar som samhället står inför. En betoning på vetenskaplig skolning, kritisk psykologi, professionella färdigheter och ett individ- och kontextanpassat evidensbaserat arbete ska förbereda för arbete både inom och utanför de traditionella arbetsfälten vård, skola och omsorg.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Masterprogram i psykologi med inriktning mot emotionBI–HP–Sökande/plats4,6
- SjuksköterskeutbildningBI16,07HP0,60Sökande/plats15,1
- SjuksköterskeutbildningBI13,70HP0,40Sökande/plats10,6
- Specialistutbildning, PsykiatrisjuksköterskaBI–HP–Sökande/plats5,1
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad ÅreBIAlla antogsHP0,25Sökande/plats6,5
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad SollefteåBIAlla antogsHP0,15Sökande/plats5,5
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad KramforsBI12,13HP0,05Sökande/plats4,7
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad SvegBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-P5403
MIU-P5403 · nationell antagning
1 309 sökande, 143 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,36 | 48 | 20,16 | 38 | 370 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,73 | 9 | 20,6 | 7 | 122 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 39 | 1,30 | 31 | 324 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 80 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,16, HP 1,30 och BII 20,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 1 309 personer, varav 143 i första hand. 80 antogs, alltså 16,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Psykologprogrammet vid Mittuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,16 HT 2026 mot 20,21 HT 2025. Sökande: 1 309 mot 1 282.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Psykologprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor74 %(970)
- Män26 %(339)
- 24 år eller yngre62 %815
- 25–34 år27 %350
- 35 år eller äldre11 %144
- Antagna kvinnor76 %(61)
- Antagna män24 %(19)
Anmälningskod MIU-P5403. Källa: UHR.