Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · MIU-O5373

BIGymnasiebetyg 13,70 av max 22,5 −0,60 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,38 av max 22,5 +0,75 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · MIU-O4190

BIGymnasiebetyg 12,29 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,15 av max 2 Oförändrat mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 14,05 av max 22,5 +1,44 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 575 sökande hittills (97 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 14 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg14,63troligen mellan 14,13 och 15,51
HPHögskoleprovet0,50troligen mellan 0,45 och 0,55

BII (kompletterade betyg): 15,47, troligen mellan 14,67 och 15,84.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
585
101 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
211
Sökande per plats
10,6
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
410
80 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
152
Sökande per plats
5,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,9513,7−2,25
Högskoleprov (HP)0,550,40−0,15
Betyg (BII)16,1215,38−0,74
Antagna totalt6055−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 32 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,23). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 32 terminer, minst 0,50 under i 31 och minst 1,00 under i 26.

Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 35 terminer och legat kvar i 3 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 32 av 35 terminer, minst 0,10 under i 30 och minst 0,20 under i 14.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeutbildning (senaste 10 av 37 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,95 → 13,70 (−2,25)0,55 → 0,40 (−0,15)
VT 202613,71 → 12,29 (−1,42)0,35 → 0,15 (−0,20)
HT 202515,96 → 14,30 (−1,66)0,50 → 0,30 (−0,20)
VT 202512,27 → alla behöriga antogs0,25 → 0,15 (−0,10)
HT 202413,91 → 12,95 (−0,96)0,40 → 0,15 (−0,25)
VT 202413,13 → alla behöriga antogs0,30 → 0,20 (−0,10)
HT 202314,75 → 13,78 (−0,97)0,45 → 0,40 (−0,05)
VT 202313,60 → 13,13 (−0,47)0,30 → 0,30 (±0)
HT 202215,31 → 14,00 (−1,31)0,50 → 0,35 (−0,15)
VT 202214,90 → 14,15 (−0,75)0,50 → 0,40 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,95) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm 18,081,2029,14 512
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466
Mittuniversitetet Östersund · Du tittar på den här 13,700,4010,6585

Om programmet

Som sjuksköterska möter du människor under olika omständigheter i livet. Din uppgift är att vägleda människor till ett friskare och hälsosammare liv samt bidra till att återställa och bevara deras hälsa. Det är ett givande och ansvarsfullt arbete där din kompetens alltid gör skillnad och du har en betydelsefull roll i teamet runt patienten. Efterfrågan på sjuksköterskor är stor och du kan se fram emot en spännande karriär med många valmöjligheter.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mittuniversitetet

Alla program vid Mittuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MIU-O5373

MIU-O5373 · nationell antagning

585 sökande, 101 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3 2 7
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,95 23 13,7 21 32
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,12 15 15,38 14 100
HP Högskoleprovet 0,55 20 0,40 18 60
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 73
VT 2026: anmälningskod MIU-O4190

MIU-O4190 · nationell antagning

410 sökande, 80 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 2 2,5 2 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 13,71 33 12,29 30 17
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,71 18 14,05 18 53
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,35 26 0,15 24 16
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 79

Vanliga frågor om Sjuksköterskeutbildning

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeutbildning vid Mittuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,7, HP 0,40 och BII 15,38. VT 2026: BI 12,29, HP 0,15 och BII 14,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeutbildning vid Mittuniversitetet?

HT 2026 sökte 585 personer, varav 101 i första hand. 55 antogs, alltså 10,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 575 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Sjuksköterskeutbildning vid Mittuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,7 HT 2026 mot 14,3 HT 2025. Sökande: 585 mot 492.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Sjuksköterskeutbildning mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor79 %(464)
  • Män21 %(121)
  • 24 år eller yngre47 %277
  • 25–34 år35 %205
  • 35 år eller äldre18 %103
  • Antagna kvinnor76 %(42)
  • Antagna män24 %(13)

Anmälningskod MIU-O5373. Källa: UHR.