Sjuksköterskeutbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-O2781
VT 2026urval 2 · MIU-O2340
Söktryck just nu, VT 2027: 770 sökande hittills (167 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 15 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 15,98, troligen mellan 15,44 och 16,54.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 830
- 178 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 291
- Sökande per plats
- 15,1
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 592
- 141 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 259
- Sökande per plats
- 7,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,63 | 16,07 | −0,56 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,8 | 15,76 | −1,04 |
| Antagna totalt | 60 | 55 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 32 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,88). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 32 terminer, minst 0,50 under i 29 och minst 1,00 under i 15.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 34 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 32 av 34 terminer, minst 0,10 under i 25 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,63 → 16,07 (−0,56) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| VT 2026 | 14,84 → 13,96 (−0,88) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2025 | 15,60 → 14,75 (−0,85) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| VT 2025 | 14,07 → 13,33 (−0,74) | 0,30 → 0,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 14,98 → 14,20 (−0,78) | 0,45 → 0,35 (−0,10) |
| VT 2024 | 14,64 → 13,33 (−1,31) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
| HT 2023 | 16,10 → 14,05 (−2,05) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| VT 2023 | 14,32 → 13,23 (−1,09) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2022 | 15,52 → 14,67 (−0,85) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| VT 2022 | 15,89 → 15,42 (−0,47) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 16,15 | 15,51 |
| VT 2011 | 14,20 | 14,80 |
| HT 2011 | 17,10 | 16,85 |
| VT 2012 | 14,64 | 14,95 |
| HT 2012 | 16,54 | 16,44 |
| VT 2013 | 15,10 | 15,31 |
| HT 2013 | 16,21 | 15,88 |
| VT 2014 | 15,10 | 15,62 |
| HT 2014 | 16,60 | 16,49 |
| VT 2015 | 15,19 | 15,48 |
| HT 2015 | 16,00 | 15,73 |
| VT 2016 | 14,69 | 15,34 |
| HT 2016 | 15,01 | 15,33 |
| VT 2017 | 13,60 | 14,76 |
| HT 2017 | 14,95 | 14,51 |
| VT 2018 | 11,55 | 13,08 |
| HT 2018 | 13,18 | 14,48 |
| HT 2019 | 13,20 | 14,23 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 14,75 | 15,10 |
| VT 2021 | 13,20 | 14,82 |
| HT 2021 | 15,89 | 15,90 |
| VT 2022 | 15,42 | 15,74 |
| HT 2022 | 14,67 | 15,05 |
| VT 2023 | 13,23 | 14,34 |
| HT 2023 | 14,05 | 14,74 |
| VT 2024 | 13,33 | 13,75 |
| HT 2024 | 14,20 | 14,13 |
| VT 2025 | 13,33 | 14,99 |
| HT 2025 | 14,75 | 15,10 |
| VT 2026 | 13,96 | 14,60 |
| HT 2026 | 16,07 | 15,76 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,30 |
| HT 2008 | 0,50 |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,60 |
| VT 2010 | 0,60 |
| HT 2010 | 0,40 |
| VT 2011 | 0,20 |
| HT 2011 | 0,60 |
| VT 2012 | 0,40 |
| HT 2012 | 0,60 |
| VT 2013 | 0,45 |
| HT 2013 | 0,60 |
| VT 2014 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,65 |
| VT 2015 | 0,55 |
| HT 2015 | 0,65 |
| VT 2016 | 0,55 |
| HT 2016 | 0,60 |
| VT 2017 | 0,40 |
| HT 2017 | 0,50 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,25 |
| HT 2019 | 0,30 |
| VT 2020 | – |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | – |
| HT 2021 | 0,55 |
| VT 2022 | 0,50 |
| HT 2022 | 0,45 |
| VT 2023 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,35 |
| VT 2025 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,40 |
| VT 2026 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 596 | 112 |
| VT 2009 | 338 | 81 |
| HT 2009 | 712 | 141 |
| VT 2010 | 572 | 107 |
| HT 2010 | 512 | 119 |
| VT 2011 | 321 | 82 |
| HT 2011 | 701 | 155 |
| VT 2012 | 408 | 109 |
| HT 2012 | 692 | 156 |
| VT 2013 | 592 | 127 |
| HT 2013 | 854 | 163 |
| VT 2014 | 689 | 150 |
| HT 2014 | 834 | 161 |
| VT 2015 | 663 | 142 |
| HT 2015 | 1 003 | 167 |
| VT 2016 | 688 | 114 |
| HT 2016 | 909 | 150 |
| VT 2017 | 598 | 98 |
| HT 2017 | 716 | 125 |
| VT 2018 | 493 | 106 |
| HT 2018 | 605 | 123 |
| HT 2019 | 467 | 135 |
| VT 2020 | 330 | 75 |
| HT 2020 | 623 | 137 |
| VT 2021 | 512 | 134 |
| HT 2021 | 839 | 191 |
| VT 2022 | 632 | 156 |
| HT 2022 | 874 | 169 |
| VT 2023 | 607 | 138 |
| HT 2023 | 695 | 161 |
| VT 2024 | 547 | 144 |
| HT 2024 | 608 | 161 |
| VT 2025 | 463 | 115 |
| HT 2025 | 658 | 172 |
| VT 2026 | 592 | 141 |
| HT 2026 | 830 | 178 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Du tittar på den här | 16,07 | 0,60 | 15,1 | 830 |
Om programmet
Som sjuksköterska möter du människor under olika omständigheter i livet. Din uppgift är att vägleda människor till ett friskare och hälsosammare liv samt bidra till att återställa och bevara deras hälsa. Det är ett givande och ansvarsfullt arbete där din kompetens alltid gör skillnad och du har en betydelsefull roll i teamet runt patienten. Efterfrågan på sjuksköterskor är stor och du kan se fram emot en spännande karriär med många valmöjligheter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- SjuksköterskeutbildningBI13,70HP0,40Sökande/plats10,6
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad ÅreBIAlla antogsHP0,25Sökande/plats6,5
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad SollefteåBIAlla antogsHP0,15Sökande/plats5,5
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad KramforsBI12,13HP0,05Sökande/plats4,7
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad SvegBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Sjuksköterskeutbildning - decentraliserad SvenstavikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-O2781
MIU-O2781 · nationell antagning
830 sökande, 178 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,63 | 25 | 16,07 | 22 | 108 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,8 | 13 | 15,76 | 13 | 145 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 20 | 0,60 | 18 | 119 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 43 |
VT 2026: anmälningskod MIU-O2340
MIU-O2340 · nationell antagning
592 sökande, 141 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,84 | 34 | 13,96 | 32 | 60 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,22 | 18 | 14,6 | 17 | 93 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 26 | 0,30 | 25 | 65 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 106 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeutbildning
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeutbildning vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,07, HP 0,60 och BII 15,76. VT 2026: BI 13,96, HP 0,30 och BII 14,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeutbildning vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 830 personer, varav 178 i första hand. 55 antogs, alltså 15,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 770 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeutbildning vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,07 HT 2026 mot 14,75 HT 2025. Sökande: 830 mot 658.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeutbildning mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(653)
- Män21 %(177)
- 24 år eller yngre51 %422
- 25–34 år33 %274
- 35 år eller äldre16 %134
- Antagna kvinnor80 %(44)
- Antagna män20 %(11)
Anmälningskod MIU-O2781. Källa: UHR.