Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · BTH-87151
VT 2026urval 2 · BTH-88126
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 954
- 179 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 294
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 652
- 126 i första hand
- Antagna
- 115
- urval 2
- Reserver
- 161
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,75 | 14,69 | −1,06 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,50 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,18 | 15,9 | −0,28 |
| Antagna totalt | 130 | 110 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 32 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 31 av 32 terminer, minst 0,50 under i 26 och minst 1,00 under i 8.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 34 av 38 terminer och legat kvar i 4 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 34 av 38 terminer, minst 0,10 under i 23 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,75 → 14,69 (−1,06) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| VT 2026 | 14,06 → 13,44 (−0,62) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
| HT 2025 | 14,95 → 14,50 (−0,45) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| VT 2025 | 13,75 → 12,45 (−1,30) | 0,35 → 0,25 (−0,10) |
| HT 2024 | 14,68 → 13,96 (−0,72) | 0,45 → 0,35 (−0,10) |
| VT 2024 | 13,20 → alla behöriga antogs | 0,25 → 0,15 (−0,10) |
| HT 2023 | 14,53 → 13,10 (−1,43) | 0,45 → 0,35 (−0,10) |
| VT 2023 | 14,10 → 13,45 (−0,65) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2022 | 15,31 → 14,53 (−0,78) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| VT 2022 | 14,89 → 14,40 (−0,49) | 0,45 → 0,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 16,35 | 16,03 |
| VT 2011 | 15,00 | 15,54 |
| HT 2011 | 15,80 | 15,80 |
| VT 2012 | 15,20 | 15,05 |
| HT 2012 | 16,55 | 16,30 |
| VT 2013 | 15,05 | 15,50 |
| HT 2013 | 16,50 | 15,91 |
| VT 2014 | 14,80 | 15,50 |
| HT 2014 | 15,50 | 15,69 |
| VT 2015 | 14,79 | 15,29 |
| HT 2015 | 15,80 | 15,65 |
| VT 2016 | 14,90 | 15,44 |
| HT 2016 | 15,20 | 15,46 |
| VT 2017 | 14,30 | 14,76 |
| HT 2017 | 14,13 | 14,70 |
| VT 2018 | Alla antogs | 13,34 |
| HT 2018 | 12,13 | 13,63 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 13,33 | 14,27 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 14,10 | 15,62 |
| VT 2021 | 13,72 | 14,50 |
| HT 2021 | 15,20 | 15,31 |
| VT 2022 | 14,40 | 15,31 |
| HT 2022 | 14,53 | 14,91 |
| VT 2023 | 13,45 | 14,45 |
| HT 2023 | 13,10 | 15,09 |
| VT 2024 | Alla antogs | 12,90 |
| HT 2024 | 13,96 | 14,77 |
| VT 2025 | 12,45 | 14,12 |
| HT 2025 | 14,50 | 15,29 |
| VT 2026 | 13,44 | 14,71 |
| HT 2026 | 14,69 | 15,90 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,20 |
| HT 2008 | 0,20 |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,60 |
| VT 2010 | 0,50 |
| HT 2010 | 0,60 |
| VT 2011 | 0,50 |
| HT 2011 | 0,50 |
| VT 2012 | 0,40 |
| HT 2012 | 0,70 |
| VT 2013 | 0,50 |
| HT 2013 | 0,60 |
| VT 2014 | 0,55 |
| HT 2014 | 0,65 |
| VT 2015 | 0,55 |
| HT 2015 | 0,70 |
| VT 2016 | 0,60 |
| HT 2016 | 0,60 |
| VT 2017 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,55 |
| VT 2018 | 0,25 |
| HT 2018 | 0,30 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,15 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,10 |
| VT 2021 | 0,25 |
| HT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,45 |
| VT 2023 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,35 |
| VT 2024 | 0,15 |
| HT 2024 | 0,35 |
| VT 2025 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,40 |
| VT 2026 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 623 | 96 |
| VT 2009 | 354 | 71 |
| HT 2009 | 663 | 104 |
| VT 2010 | 587 | 90 |
| HT 2010 | 953 | 133 |
| VT 2011 | 654 | 111 |
| HT 2011 | 762 | 128 |
| VT 2012 | 602 | 87 |
| HT 2012 | 970 | 116 |
| VT 2013 | 670 | 106 |
| HT 2013 | 717 | 155 |
| VT 2014 | 557 | 150 |
| HT 2014 | 718 | 165 |
| VT 2015 | 610 | 150 |
| HT 2015 | 1 359 | 216 |
| VT 2016 | 1 084 | 188 |
| HT 2016 | 1 212 | 199 |
| VT 2017 | 764 | 152 |
| HT 2017 | 775 | 141 |
| VT 2018 | 513 | 109 |
| HT 2018 | 637 | 114 |
| VT 2019 | 340 | 93 |
| HT 2019 | 542 | 123 |
| VT 2020 | 368 | 96 |
| HT 2020 | 668 | 147 |
| VT 2021 | 599 | 122 |
| HT 2021 | 976 | 182 |
| VT 2022 | 714 | 161 |
| HT 2022 | 921 | 190 |
| VT 2023 | 629 | 149 |
| HT 2023 | 653 | 143 |
| VT 2024 | 519 | 114 |
| HT 2024 | 691 | 139 |
| VT 2025 | 579 | 120 |
| HT 2025 | 794 | 166 |
| VT 2026 | 652 | 126 |
| HT 2026 | 954 | 179 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Blekinge tekniska högskola Karlskrona · Du tittar på den här | 14,69 | 0,50 | 8,7 | 954 |
Om programmet
Programmet ger dig kunskap att planera, leda och utveckla vårdarbete genom en utbildning där omvårdnad möter medicin, e-hälsa och praktisk träning. Du lär dig att ge personcentrerad vård, genomföra medicinska behandlingar, arbeta hälsofrämjande och använda digitala verktyg i det dagliga vårdarbetet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod BTH-87151
BTH-87151 · nationell antagning
954 sökande, 179 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 5 | 3,5 | 4 | 19 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,75 | 52 | 14,69 | 44 | 111 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,18 | 28 | 15,9 | 24 | 174 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 44 | 0,50 | 37 | 147 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod BTH-88126
BTH-88126 · nationell antagning
652 sökande, 126 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 5 | 3 | 4 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,06 | 60 | 13,44 | 44 | 43 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,14 | 32 | 14,71 | 26 | 104 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 50 | 0,35 | 38 | 65 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,69, HP 0,50 och BII 15,9. VT 2026: BI 13,44, HP 0,35 och BII 14,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Blekinge tekniska högskola?
HT 2026 sökte 954 personer, varav 179 i första hand. 110 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Blekinge tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,69 HT 2026 mot 14,5 HT 2025. Sökande: 954 mot 794.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(766)
- Män20 %(188)
- 24 år eller yngre53 %509
- 25–34 år31 %294
- 35 år eller äldre16 %151
- Antagna kvinnor77 %(85)
- Antagna män23 %(25)
Anmälningskod BTH-87151. Källa: UHR.