Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19310
VT 2026urval 2 · HIG-29311
Söktryck just nu, VT 2027: 1 298 sökande hittills (224 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 11 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,49, troligen mellan 16,27 och 16,83.
Antal platser: 58, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 510
- 338 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 544
- Sökande per plats
- 13,7
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 050
- 175 i första hand
- Antagna
- 73
- urval 2
- Reserver
- 348
- Sökande per plats
- 14,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,51 | 16,15 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,2 | 16,67 | −0,53 |
| Antagna totalt | 120 | 110 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 28 terminer (median −0,88). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 27 av 28 terminer, minst 0,50 under i 26 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 29 av 30 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 29 av 30 terminer, minst 0,10 under i 20 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,51 → 16,15 (−0,36) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| VT 2026 | 15,98 → 14,37 (−1,61) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,18 → 15,51 (−0,67) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| VT 2025 | 15,36 → 14,40 (−0,96) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| HT 2024 | 15,37 → 14,61 (−0,76) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| VT 2024 | 15,36 → 13,85 (−1,51) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2023 | 15,94 → 15,25 (−0,69) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| VT 2023 | 15,41 → 14,67 (−0,74) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| HT 2022 | 16,25 → 15,27 (−0,98) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| VT 2022 | 15,83 → 15,05 (−0,78) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,51) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,09 | 16,54 |
| HT 2011 | 17,30 | 16,59 |
| HT 2012 | 17,40 | 16,60 |
| HT 2013 | 16,70 | 16,72 |
| HT 2014 | 16,60 | 16,70 |
| HT 2015 | 16,50 | 16,76 |
| VT 2016 | 15,60 | 16,08 |
| HT 2016 | 15,60 | 16,06 |
| VT 2017 | 14,69 | 15,39 |
| HT 2017 | 15,50 | 15,82 |
| VT 2018 | 13,83 | 15,18 |
| HT 2018 | 15,10 | 15,06 |
| VT 2019 | 13,45 | 14,25 |
| HT 2019 | 15,31 | 15,20 |
| VT 2020 | 14,10 | 15,13 |
| HT 2020 | 15,70 | 16,07 |
| VT 2021 | 14,99 | 15,93 |
| HT 2021 | 16,77 | 16,46 |
| VT 2022 | 15,05 | 16,00 |
| HT 2022 | 15,27 | 15,82 |
| VT 2023 | 14,67 | 14,99 |
| HT 2023 | 15,25 | 15,40 |
| VT 2024 | 13,85 | 15,17 |
| HT 2024 | 14,61 | 15,25 |
| VT 2025 | 14,40 | 15,10 |
| HT 2025 | 15,51 | 15,99 |
| VT 2026 | 14,37 | 15,88 |
| HT 2026 | 16,15 | 16,67 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,70 |
| HT 2009 | 0,70 |
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,70 |
| HT 2015 | 0,75 |
| VT 2016 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,70 |
| VT 2017 | 0,55 |
| HT 2017 | 0,60 |
| VT 2018 | 0,40 |
| HT 2018 | 0,45 |
| VT 2019 | 0,35 |
| HT 2019 | 0,45 |
| VT 2020 | 0,25 |
| HT 2020 | 0,35 |
| VT 2021 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,60 |
| VT 2022 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,50 |
| VT 2023 | 0,40 |
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,45 |
| VT 2025 | 0,40 |
| HT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | 0,50 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 982 | 210 |
| HT 2009 | 1 065 | 232 |
| HT 2010 | 1 368 | 221 |
| HT 2011 | 1 181 | 213 |
| HT 2012 | 1 318 | 232 |
| HT 2013 | 1 006 | 210 |
| HT 2014 | 1 648 | 247 |
| HT 2015 | 1 861 | 273 |
| VT 2016 | 1 207 | 188 |
| HT 2016 | 1 686 | 295 |
| VT 2017 | 873 | 150 |
| HT 2017 | 1 152 | 226 |
| VT 2018 | 512 | 131 |
| HT 2018 | 1 018 | 239 |
| VT 2019 | 552 | 133 |
| HT 2019 | 840 | 207 |
| VT 2020 | 554 | 120 |
| HT 2020 | 1 026 | 250 |
| VT 2021 | 867 | 157 |
| HT 2021 | 1 497 | 294 |
| VT 2022 | 1 211 | 188 |
| HT 2022 | 1 285 | 259 |
| VT 2023 | 930 | 185 |
| HT 2023 | 1 108 | 237 |
| VT 2024 | 862 | 158 |
| HT 2024 | 979 | 224 |
| VT 2025 | 863 | 174 |
| HT 2025 | 1 127 | 250 |
| VT 2026 | 1 050 | 175 |
| HT 2026 | 1 510 | 338 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Du tittar på den här | 16,15 | 0,60 | 13,7 | 1 510 |
Om programmet
Sjuksköterskeprogrammet ges på helfart och består av sju kurser som är utformade för att ge den kunskap som behövs för att kunna arbeta som sjuksköterska. Huvudområdet i programmet är omvårdnad men i kurserna ingår också ämnet medicin. För att kunna arbeta som sjuksköterska krävs breda kunskaper inom en rad olika områden som du kommer att studera och träna under utbildningen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- SjuksköterskeprogrammetBI14,21HP0,40Sökande/plats14,0
- SjuksköterskeprogrammetBI14,80HP0,35Sökande/plats11,3
- SjuksköterskeprogrammetBI16,70HP0,75Sökande/plats46,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - inriktning distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats2,4
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - inriktning intensivvårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - inriktning intensivvårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - inriktning anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - inriktning anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19310
HIG-19310 · nationell antagning
1 510 sökande, 338 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 3 | 3 | 2 | 16 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,51 | 44 | 16,15 | 40 | 237 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,2 | 25 | 16,67 | 24 | 311 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 48 | 0,60 | 44 | 250 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
VT 2026: anmälningskod HIG-29311
HIG-29311 · nationell antagning
1 050 sökande, 175 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 2 | 14 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,98 | 29 | 14,37 | 26 | 140 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,25 | 17 | 15,88 | 16 | 210 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 32 | 0,50 | 29 | 168 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,15, HP 0,60 och BII 16,67. VT 2026: BI 14,37, HP 0,50 och BII 15,88. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 1 510 personer, varav 338 i första hand. 110 antogs, alltså 13,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 298 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,15 HT 2026 mot 15,51 HT 2025. Sökande: 1 510 mot 1 127.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(1 255)
- Män17 %(255)
- 24 år eller yngre46 %697
- 25–34 år33 %503
- 35 år eller äldre21 %310
- Antagna kvinnor84 %(92)
- Antagna män16 %(18)
Anmälningskod HIG-19310. Källa: UHR.