Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · HH-12812

BIGymnasiebetyg 17,67 av max 22,5 +0,38 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,65 av max 22,5 +0,29 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · HH-22005

BIGymnasiebetyg 16,10 av max 22,5 +0,72 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 +0,15 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 16,63 av max 22,5 +0,13 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 1 649 sökande hittills (262 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg16,82troligen mellan 16,27 och 17,35
HPHögskoleprovet0,85troligen mellan 0,75 och 0,90

BII (kompletterade betyg): 17,11, troligen mellan 16,75 och 17,76.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 950
335 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
637
Sökande per plats
32,5
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
1 291
236 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
369
Sökande per plats
21,5
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)1817,67−0,33
Högskoleprov (HP)0,900,90Oförändrad
Betyg (BII)17,6517,65Oförändrad
Antagna totalt8560−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,41). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 5 terminer och legat kvar i 4 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,00 → 17,67 (−0,33)0,90 → 0,90 (±0)
VT 202616,41 → 16,10 (−0,31)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202517,70 → 17,29 (−0,41)0,80 → 0,80 (±0)
VT 202516,29 → 15,38 (−0,91)0,60 → 0,60 (±0)
HT 202417,22 → 16,78 (−0,44)0,75 → 0,65 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm 18,081,2029,14 512
Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här 17,670,9032,51 950
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466

Om programmet

Som sjuksköterska ansvarar du för omvårdnad av patienter i olika åldrar. Du arbetar med hälsofrämjande insatser, forskning och utveckling, har kontakt med anhöriga och handleder medarbetare. Utbildningen förbereder dig för arbete inom dagens och framtidens hälso- och sjukvård, i det nära samhället och globalt. Här får du mycket praktisk erfarenhet, både i det unika Hälsolabbet och ute i arbetslivet.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan i Halmstad

Alla program vid Högskolan i Halmstad

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HH-12812

HH-12812 · nationell antagning

1 950 sökande, 335 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 3 3,5 3 40
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18 37 17,67 25 298
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,65 16 17,65 12 321
HP Högskoleprovet 0,90 29 0,90 20 324
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 9
VT 2026: anmälningskod HH-22005

HH-22005 · nationell antagning

1 291 sökande, 236 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 3 3,5 3 25
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,41 35 16,1 22 152
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,8 19 16,63 13 212
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 3 0
HP Högskoleprovet 0,75 30 0,75 19 178
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Halmstad HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,67, HP 0,90 och BII 17,65. VT 2026: BI 16,1, HP 0,75 och BII 16,63. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Halmstad?

HT 2026 sökte 1 950 personer, varav 335 i första hand. 60 antogs, alltså 32,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 649 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Halmstad?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,67 HT 2026 mot 17,29 HT 2025. Sökande: 1 950 mot 1 584.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor85 %(1 652)
  • Män15 %(298)
  • 24 år eller yngre56 %1 101
  • 25–34 år30 %576
  • 35 år eller äldre14 %273
  • Antagna kvinnor82 %(49)
  • Antagna män18 %(11)

Anmälningskod HH-12812. Källa: UHR.