Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61285
VT 2026urval 2 · HS-61134
Söktryck just nu, VT 2027: 1 246 sökande hittills (228 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 15,53, troligen mellan 15,22 och 15,92.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 301
- 242 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 478
- Sökande per plats
- 16,3
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 950
- 197 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 277
- Sökande per plats
- 7,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,08 | 15,67 | −0,41 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,2 | 16,1 | −0,1 |
| Antagna totalt | 120 | 80 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,66). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 31 av 33 terminer, minst 0,50 under i 26 och minst 1,00 under i 7.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 30 av 35 terminer och legat kvar i 5 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 30 av 35 terminer, minst 0,10 under i 19 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,08 → 15,67 (−0,41) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| VT 2026 | 13,59 → 13,37 (−0,22) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2025 | 15,03 → 14,53 (−0,50) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| VT 2025 | 13,61 → 13,13 (−0,48) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| HT 2024 | 14,48 → 14,31 (−0,17) | 0,45 → 0,35 (−0,10) |
| VT 2024 | 12,80 → 12,30 (−0,50) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| HT 2023 | 15,10 → 13,70 (−1,40) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| VT 2023 | 14,23 → 13,50 (−0,73) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
| HT 2022 | 15,89 → 15,20 (−0,69) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| VT 2022 | 15,27 → 14,83 (−0,44) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,08) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| HT 2010 | 17,75 | 17,67 |
| VT 2011 | 16,03 | 16,30 |
| HT 2011 | 17,10 | 16,84 |
| VT 2012 | 15,30 | 15,80 |
| HT 2012 | 16,70 | 16,71 |
| VT 2013 | 15,20 | 15,61 |
| HT 2013 | 16,70 | 16,23 |
| VT 2014 | 15,60 | 15,80 |
| HT 2014 | 16,50 | 15,78 |
| VT 2015 | 15,30 | 15,67 |
| HT 2015 | 16,50 | 16,40 |
| VT 2016 | 15,20 | 15,63 |
| HT 2016 | 15,64 | 15,48 |
| VT 2017 | 13,80 | 14,87 |
| HT 2017 | 14,69 | 14,55 |
| VT 2018 | 12,28 | 13,35 |
| HT 2018 | 13,39 | 13,67 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,42 | 14,38 |
| VT 2020 | 12,35 | 13,63 |
| HT 2020 | 14,84 | 14,23 |
| VT 2021 | 14,19 | 14,40 |
| HT 2021 | 16,05 | 15,64 |
| VT 2022 | 14,83 | 14,82 |
| HT 2022 | 15,20 | 14,75 |
| VT 2023 | 13,50 | 14,05 |
| HT 2023 | 13,70 | 14,81 |
| VT 2024 | 12,30 | 14,06 |
| HT 2024 | 14,31 | 14,65 |
| VT 2025 | 13,13 | 14,30 |
| HT 2025 | 14,53 | 15,20 |
| VT 2026 | 13,37 | 14,80 |
| HT 2026 | 15,67 | 16,10 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,10 |
| HT 2008 | 0,30 |
| HT 2010 | 0,80 |
| VT 2011 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,60 |
| VT 2012 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,70 |
| VT 2013 | 0,45 |
| HT 2013 | 0,60 |
| VT 2014 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,70 |
| VT 2015 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,75 |
| VT 2016 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,65 |
| VT 2017 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,55 |
| VT 2018 | 0,30 |
| HT 2018 | 0,40 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,35 |
| VT 2020 | 0,05 |
| HT 2020 | 0,25 |
| VT 2021 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,50 |
| VT 2022 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,45 |
| VT 2023 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,40 |
| VT 2024 | 0,30 |
| HT 2024 | 0,35 |
| VT 2025 | 0,30 |
| HT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 023 | 146 |
| HT 2010 | 1 143 | 186 |
| VT 2011 | 920 | 149 |
| HT 2011 | 1 159 | 180 |
| VT 2012 | 808 | 101 |
| HT 2012 | 1 162 | 152 |
| VT 2013 | 846 | 124 |
| HT 2013 | 1 494 | 205 |
| VT 2014 | 1 159 | 165 |
| HT 2014 | 1 502 | 175 |
| VT 2015 | 1 209 | 175 |
| HT 2015 | 1 651 | 227 |
| VT 2016 | 1 166 | 174 |
| HT 2016 | 1 460 | 215 |
| VT 2017 | 894 | 158 |
| HT 2017 | 1 038 | 189 |
| VT 2018 | 698 | 126 |
| HT 2018 | 913 | 171 |
| VT 2019 | 458 | 112 |
| HT 2019 | 735 | 201 |
| VT 2020 | 549 | 143 |
| HT 2020 | 787 | 194 |
| VT 2021 | 719 | 159 |
| HT 2021 | 1 172 | 232 |
| VT 2022 | 1 079 | 206 |
| HT 2022 | 1 208 | 233 |
| VT 2023 | 884 | 185 |
| HT 2023 | 868 | 202 |
| VT 2024 | 731 | 143 |
| HT 2024 | 911 | 174 |
| VT 2025 | 740 | 145 |
| HT 2025 | 1 030 | 217 |
| VT 2026 | 950 | 197 |
| HT 2026 | 1 301 | 242 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Högskolan i Skövde Skövde · Du tittar på den här | 15,67 | 0,65 | 16,3 | 1 301 |
Om programmet
Sjuksköterskeprogrammet förbereder dig på att möta och vårda människor i livets alla skeenden, utifrån ett etiskt förhållningssätt. Du lär dig även hur du kan ge människor ökade möjligheter att förbättra, bibehålla eller återfå sin hälsa, hantera hälsoproblem, sjukdom eller funktionsnedsättning och uppnå bästa möjliga välbefinnande och livskvalitet. Här får du också med dig den kompetens som krävs när hälsoområdet digitaliseras allt mer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 eller Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Socialpsykologiskt programBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- BiomedicinprogrammetBI20,63HP1,15Sökande/plats22,9
- Specialistsjuksköterskeprogram - SkolsköterskaBI–HP–Sökande/plats1,3
- Kognitiv neurovetenskap - neuropsykologi och medvetandestudierBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,3
- Kognitiv neurovetenskap - tillämpad positiv psykologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,7
- Specialistsjuksköterskeprogram - DistriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats1,3
- Biomedicin - magisterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61285
HS-61285 · nationell antagning
1 301 sökande, 242 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 5 | 3,5 | 4 | 35 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,08 | 48 | 15,67 | 32 | 192 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,2 | 27 | 16,1 | 18 | 281 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 40 | 0,65 | 26 | 246 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
VT 2026: anmälningskod HS-61134
HS-61134 · nationell antagning
950 sökande, 197 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 6 | 3 | 3 | 13 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,59 | 70 | 13,37 | 48 | 78 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,91 | 45 | 14,8 | 33 | 193 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 59 | 0,40 | 41 | 128 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,67, HP 0,65 och BII 16,1. VT 2026: BI 13,37, HP 0,40 och BII 14,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 1 301 personer, varav 242 i första hand. 80 antogs, alltså 16,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 246 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,67 HT 2026 mot 14,53 HT 2025. Sökande: 1 301 mot 1 030.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(1 082)
- Män17 %(219)
- 24 år eller yngre52 %681
- 25–34 år32 %419
- 35 år eller äldre15 %201
- Antagna kvinnor83 %(66)
- Antagna män17 %(14)
Anmälningskod HS-61285. Källa: UHR.