Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80648
VT 2026urval 2 · KAU-80647
Söktryck just nu, VT 2027: 1 546 sökande hittills (281 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 15 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,97, troligen mellan 17,34 och 18,57.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 883
- 326 i första hand
- Antagna
- 52
- urval 2
- Reserver
- 516
- Sökande per plats
- 36,2
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 232
- 230 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 365
- Sökande per plats
- 22,4
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,14 | 18,3 | −0,84 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,28 | 18,17 | −0,11 |
| Antagna totalt | 52 | 52 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 31 terminer (median −0,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 27 av 31 terminer, minst 0,50 under i 20 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 26 av 31 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 26 av 31 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,14 → 18,30 (−0,84) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| VT 2026 | 17,97 → 16,95 (−1,02) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2025 | 18,33 → 17,69 (−0,64) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| VT 2025 | 17,60 → 16,72 (−0,88) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,35 → 17,70 (−0,65) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| VT 2024 | 17,50 → 16,61 (−0,89) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,77 → 18,02 (−0,75) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| VT 2023 | 17,85 → 16,97 (−0,88) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,08 → 18,77 (−0,31) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| VT 2022 | 18,07 → 17,33 (−0,74) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,14) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 19,10 | 18,15 |
| VT 2012 | 18,02 | 17,15 |
| HT 2012 | 18,50 | 17,99 |
| VT 2013 | 18,07 | 16,35 |
| HT 2013 | 18,70 | 17,90 |
| VT 2014 | 18,20 | 17,36 |
| HT 2014 | 18,50 | 17,53 |
| VT 2015 | 18,00 | 17,56 |
| HT 2015 | 18,90 | 18,26 |
| VT 2016 | 18,27 | 17,47 |
| HT 2016 | 18,90 | 18,35 |
| VT 2017 | 17,50 | 18,75 |
| HT 2017 | 18,33 | 17,80 |
| VT 2018 | 17,40 | 16,70 |
| HT 2018 | 18,50 | 17,60 |
| VT 2019 | 17,40 | 16,82 |
| HT 2019 | 18,59 | 17,67 |
| VT 2020 | 17,30 | 17,95 |
| HT 2020 | 18,77 | 18,10 |
| VT 2021 | 17,70 | 17,40 |
| HT 2021 | 18,59 | 17,80 |
| VT 2022 | 17,33 | 17,01 |
| HT 2022 | 18,77 | 18,00 |
| VT 2023 | 16,97 | 17,30 |
| HT 2023 | 18,02 | 17,30 |
| VT 2024 | 16,61 | 16,45 |
| HT 2024 | 17,70 | 17,05 |
| VT 2025 | 16,72 | 16,75 |
| HT 2025 | 17,69 | 16,87 |
| VT 2026 | 16,95 | 16,80 |
| HT 2026 | 18,30 | 18,17 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,80 |
| VT 2012 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,80 |
| VT 2013 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,85 |
| VT 2014 | 0,85 |
| HT 2014 | 0,95 |
| VT 2015 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,95 |
| VT 2016 | 0,85 |
| HT 2016 | 1,00 |
| VT 2017 | 0,85 |
| HT 2017 | 1,00 |
| VT 2018 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,95 |
| VT 2019 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,85 |
| VT 2020 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,75 |
| VT 2023 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 1 669 | 241 |
| VT 2012 | 1 067 | 167 |
| HT 2012 | 1 533 | 232 |
| VT 2013 | 1 351 | 236 |
| HT 2013 | 1 930 | 283 |
| VT 2014 | 1 736 | 263 |
| HT 2014 | 2 228 | 285 |
| VT 2015 | 1 907 | 257 |
| HT 2015 | 2 427 | 283 |
| VT 2016 | 1 995 | 292 |
| HT 2016 | 2 328 | 295 |
| VT 2017 | 1 810 | 268 |
| HT 2017 | 2 249 | 322 |
| VT 2018 | 1 739 | 274 |
| HT 2018 | 2 001 | 292 |
| VT 2019 | 1 215 | 245 |
| HT 2019 | 1 515 | 265 |
| VT 2020 | 1 176 | 262 |
| HT 2020 | 1 591 | 289 |
| VT 2021 | 1 466 | 273 |
| HT 2021 | 1 805 | 302 |
| VT 2022 | 1 428 | 260 |
| HT 2022 | 1 682 | 254 |
| VT 2023 | 1 156 | 220 |
| HT 2023 | 1 279 | 213 |
| VT 2024 | 1 098 | 224 |
| HT 2024 | 1 285 | 227 |
| VT 2025 | 973 | 199 |
| HT 2025 | 1 298 | 208 |
| VT 2026 | 1 232 | 230 |
| HT 2026 | 1 883 | 326 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | 18,30 | 0,95 | 36,2 | 1 883 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
Är du intresserad av människor som har en utsatt situation i samhället? Genom socionomprogrammet får du en akademisk yrkesutbildning där du får en bred bas för att arbeta med människor i behov av stöd. Socialt arbete består i att tillsammans med den enskilde bevara, utveckla, förändra och skapa strategier för och i olika livssituationer.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c och Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2.
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- JuristprogrammetBI20,05HP1,25Sökande/plats31,9
- StatsvetarprogrammetBI16,97HP0,85Sökande/plats11,8
- Masterprogram i statsvetenskap - inriktning psykologiskt försvar och desinformationBI–HP–Sökande/plats26,1
- SamhällsplanerarprogrammetBI14,73HP0,60Sökande/plats7,2
- Hälsa, miljö och samhälle - Kandidatprogram i folkhälsovetenskapBI13,00HPAlla antogsSökande/plats9,5
- Riskhantering i samhälletBI–HP–Sökande/plats6,4
- Ämneslärarprogrammet gymnasieskolan: SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Ämneslärarprogrammet gymnasieskolan: SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80648 · nationell antagning
1 883 sökande, 326 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 14 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,14 | 28 | 18,3 | 28 | 372 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,28 | 5 | 18,17 | 5 | 156 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 17 | 0,95 | 17 | 308 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
KAU-SD432 · nationell antagning
Senare del av program: Socionomprogrammet. 5 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T2 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80647 · nationell antagning
1 232 sökande, 230 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 16 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,97 | 29 | 16,95 | 28 | 252 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,07 | 6 | 16,8 | 7 | 113 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 19 | 0,70 | 19 | 187 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
KAU-SD392 · nationell antagning
2 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T2 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| T6 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,3, HP 0,95 och BII 18,17. VT 2026: BI 16,95, HP 0,70 och BII 16,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 1 883 personer, varav 326 i första hand. 52 antogs, alltså 36,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 546 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Karlstads universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,3 HT 2026 mot 17,69 HT 2025. Sökande: 1 883 mot 1 298.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(1 570)
- Män17 %(313)
- 24 år eller yngre78 %1 463
- 25–34 år17 %312
- 35 år eller äldre6 %108
- Antagna kvinnor92 %(48)
- Antagna män8 %(4)
Anmälningskod KAU-80648. Källa: UHR.