Karolinska institutet hade 46 program och 91 fristående kurser med statistik, och Uppsala universitet 286 program och 2 932 kurser. Uppsala universitet hade flest sökande totalt: 262 333 mot 60 812.

7 program finns vid båda och har betygs- eller HP-urval. Av de 7 program vi kan jämföra hade Uppsala universitet den högre antagningsgränsen i 5 och Karolinska institutet i 2. Störst skillnad i BI-gräns var det på biomedicinska analytikerprogrammet: 17,19 vid KI mot 18,54 vid Uppsala. Skillnaderna är ofta små, och vilket lärosäte som är svårast att komma in på avgör sällan vilket som passar dig bäst: ort, upplägg och inriktning skiljer sig också.

Sida vid sida

Nyckeltal. Sökande är summan över alla program och kurser den senaste terminen de gavs.
KIUppsala
Program46286
Fristående kurser912 932
Sökande totalt60 812262 333
Program vid båda7
Sökande per antagen, program vid båda19,632,9
Högre gräns i2 program5 program
Största orterHuddinge, Solna, StockholmUppsala, Gotland

Alla program vid Karolinska institutet · Alla program vid Uppsala universitet

Samma program vid båda

Sorterat på antal sökande
Lägsta antagna poäng HT 2026, urval 2. ▲ markerar den högre gränsen (BI, eller HP när BI saknas). "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Program KI Uppsala Högst gräns
BIHPSökandeBIHPSökande
Läkarprogrammet Programsidor: KI (Solna) · Uppsala 22,29 1,75 5 296 22,19 1,75 5 551 KI
Sjuksköterskeprogrammet Programsidor: KI (Huddinge) · Uppsala 18,40 1,05 5 122 18,69 1,10 4 108 Uppsala
Psykologprogrammet Programsidor: KI (Solna) · Uppsala 20,90 1,50 3 270 21,77 1,65 3 691 Uppsala
Fysioterapeutprogrammet Programsidor: KI (Huddinge) · Uppsala 17,84 1,00 1 515 19,00 1,10 1 549 Uppsala
Röntgensjuksköterskeprogrammet Programsidor: KI (Huddinge) · Uppsala 17,35 0,90 1 083 17,67 1,00 814 Uppsala
Arbetsterapeutprogrammet Programsidor: KI (Huddinge) · Uppsala 15,17 0,55 777 14,74 0,50 683 KI
Biomedicinska analytikerprogrammet Programsidor: KI (Huddinge) · Uppsala 17,19 1,00 727 18,54 1,25 727 Uppsala

Var är det svårast att komma in?

Av de 7 program vi kan jämföra hade Uppsala universitet den högre antagningsgränsen i 5 och Karolinska institutet i 2.

Antal program per område där respektive lärosäte hade den högre antagningsgränsen, HT 2026
OmrådeJämfördaKIUppsalaLika
Vård och hälsa7250
  • Biomedicinska analytikerprogrammet: Uppsala +1,35 i BI-gräns
  • Fysioterapeutprogrammet: Uppsala +1,16 i BI-gräns
  • Psykologprogrammet: Uppsala +0,87 i BI-gräns
  • Arbetsterapeutprogrammet: KI +0,43 i BI-gräns
  • Röntgensjuksköterskeprogrammet: Uppsala +0,32 i BI-gräns

Söktryck över tid

För få av de gemensamma programmen har getts vid båda lärosätena varje år för att visa en rättvis kurva. Utvecklingen för varje program finns på programsidorna i tabellen ovan.

Fler program vid båda, utan betygsurval

Främst masterprogram, där urvalet görs på tidigare studier och poängen inte går att jämföra mellan lärosäten.

Jämför med alla lärosäten

Vanliga frågor

Är det svårare att komma in på KI eller Uppsala?

Det beror på programmet. Av de 7 program vi kan jämföra hade Uppsala universitet den högre antagningsgränsen i 5 och Karolinska institutet i 2. Jämförelsen gäller lägsta antagna meritvärde i urvalsgrupp BI (gymnasiebetyg) HT 2026, eller HP när BI saknas.

Var är läkarprogrammet svårast att komma in på, KI eller Uppsala?

HT 2026 var BI-gränsen 22,29 vid Karolinska institutet och 22,19 vid Uppsala universitet, och HP-gränsen 1,75 respektive 1,75. Gränsen var alltså högre vid Karolinska institutet.

Vilket lärosäte har flest sökande, KI eller Uppsala?

Uppsala universitet hade 262 333 sökande och Karolinska institutet 60 812, summerat över alla program och kurser den senaste terminen de gavs. En person kan söka flera utbildningar och räknas då flera gånger.

Vilka program finns vid både KI och Uppsala?

7 program med betygs- eller HP-urval finns vid båda och går att jämföra direkt, till exempel läkarprogrammet, sjuksköterskeprogrammet, psykologprogrammet, fysioterapeutprogrammet. Dessutom finns 8 gemensamma program utan betygsurval, främst masterprogram.

Hur har ni jämfört programmen?

Vi jämför samma utbildning vid båda lärosätena: program i samma jämförelsegrupp (samma examen och namn) och, för civilingenjörer och liknande, program med samma inriktning men olika namn. Finns flera varianter väljer vi campus och helfart med flest sökande. Siffrorna är UHR:s antagningsstatistik för HT 2026, urval 2.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, HT 2026, urval 2, uppdaterad 16 oktober 2026. Gränsen är det lägsta meritvärde som räckte för en plats och säger inget om utbildningens kvalitet. Läs mer om hur vi räknar.

Fler jämförelser