Lund eller Uppsala?
Antagningspoäng, antal sökande och söktryck för de program som finns vid båda lärosätena, jämförda sida vid sida.
Lunds universitet hade 304 program och 1 768 fristående kurser med statistik, och Uppsala universitet 286 program och 2 932 kurser. Uppsala universitet hade flest sökande totalt: 262 333 mot 248 236.
16 program finns vid båda och har betygs- eller HP-urval. Av de 16 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 11 och Uppsala universitet i 4; 1 var lika. Störst skillnad i BI-gräns var det på arbetsterapeutprogrammet: 17,59 vid Lund mot 14,74 vid Uppsala. Skillnaderna är ofta små, och vilket lärosäte som är svårast att komma in på avgör sällan vilket som passar dig bäst: ort, upplägg och inriktning skiljer sig också.
Sida vid sida
| Lund | Uppsala | |
|---|---|---|
| Program | 304 | 286 |
| Fristående kurser | 1 768 | 2 932 |
| Sökande totalt | 248 236 | 262 333 |
| Program vid båda | 16 | |
| Sökande per antagen, program vid båda | 23,7 | 28,8 |
| Högre gräns i | 11 program | 4 program |
| Största orter | Lund, Malmö, Helsingborg | Uppsala, Gotland |
Alla program vid Lunds universitet · Alla program vid Uppsala universitet
Samma program vid båda
Sorterat på antal sökande| Program | Lund | Uppsala | Högst gräns | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BI | HP | Sökande | BI | HP | Sökande | ||
| Juristprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 21,82 | 1,60 | 6 715 | 21,56 | 1,50 | 7 258 | Lund |
| Ekonomie kandidatprogram Programsidor: Lund · Uppsala | 21,04 | 1,50 | 5 579 | 21,10 | 1,50 | 5 552 | Uppsala |
| Läkarprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 22,26 | 1,80 | 5 201 | 22,19 | 1,75 | 5 551 | Lund |
| Sjuksköterskeprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 19,75 | 1,25 | 3 381 | 18,69 | 1,10 | 4 108 | Lund |
| Socionomprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 19,90 | 1,15 | 3 121 | 20,31 | 1,20 | 3 907 | Uppsala |
| Psykologprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 21,98 | 1,70 | 3 243 | 21,77 | 1,65 | 3 691 | Lund |
| Civilingenjör i industriell ekonomi Programsidor: Lund · Uppsala | 21,98 | 1,85 | 3 043 | 21,98 | 1,80 | 2 662 | Lika |
| Fysioterapeutprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 19,90 | 1,20 | 1 534 | 19,00 | 1,10 | 1 549 | Lund |
| Civilingenjör i teknisk fysik Programsidor: Lund · Uppsala | 22,19 | 1,80 | 1 291 | 21,72 | 1,75 | 1 310 | Lund |
| Civilingenjör i bioteknik Programsidor: Lund · Uppsala | 21,46 | 1,55 | 1 123 | 21,25 | 1,60 | 994 | Lund |
| Civilingenjör i elektroteknik Programsidor: Lund · Uppsala | 20,47 | 1,55 | 1 116 | 20,29 | 1,55 | 854 | Lund |
| Civilingenjör i teknisk matematik Programsidor: Lund · Uppsala | 21,77 | 1,75 | 804 | 21,67 | 1,75 | 860 | Lund |
| Biomedicinprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 22,04 | 1,55 | 920 | 20,26 | 1,40 | 726 | Lund |
| Röntgensjuksköterskeprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 17,45 | 0,90 | 831 | 17,67 | 1,00 | 814 | Uppsala |
| Civilingenjör i teknisk kemi/kemiteknik Programsidor: Lund · Uppsala | 20,42 | 1,40 | 778 | 20,47 | 1,50 | 718 | Uppsala |
| Arbetsterapeutprogrammet Programsidor: Lund · Uppsala | 17,59 | 0,85 | 628 | 14,74 | 0,50 | 683 | Lund |
Civilingenjörsprogrammen heter olika vid lärosätena och har parats ihop efter inriktning. Kursplaner och profiler kan skilja sig.
Var är det svårast att komma in?
Av de 16 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 11 och Uppsala universitet i 4; 1 var lika.
| Område | Jämförda | Lund | Uppsala | Lika |
|---|---|---|---|---|
| Vård och hälsa | 7 | 6 | 1 | 0 |
| Teknik och data | 6 | 4 | 1 | 1 |
| Juridik och samhälle | 2 | 1 | 1 | 0 |
| Ekonomi och ledarskap | 1 | 0 | 1 | 0 |
- Arbetsterapeutprogrammet: Lund +2,85 i BI-gräns
- Biomedicinprogrammet: Lund +1,78 i BI-gräns
- Sjuksköterskeprogrammet: Lund +1,06 i BI-gräns
- Fysioterapeutprogrammet: Lund +0,90 i BI-gräns
- Civilingenjör i teknisk fysik: Lund +0,47 i BI-gräns
Söktryck över tid
Sedan HT 2019 har antalet sökande till de 13 program som funnits vid båda alla år ökat med 34,9 % vid Lunds universitet och ökat med 33,7 % vid Uppsala universitet. Diagrammet visar samma 13 program varje år, så att nya eller nedlagda program inte påverkar kurvan.
- Lunds universitet
- Uppsala universitet
Visa som tabell
| Termin | Lunds universitet | Uppsala universitet |
|---|---|---|
| HT 2019 | 25 820 | 27 708 |
| HT 2020 | 31 176 | 33 120 |
| HT 2021 | 32 376 | 34 961 |
| HT 2022 | 29 801 | 32 293 |
| HT 2023 | 29 392 | 31 284 |
| HT 2024 | 32 170 | 33 171 |
| HT 2025 | 33 447 | 35 749 |
| HT 2026 | 34 833 | 37 032 |
Fler program vid båda, utan betygsurval
Främst masterprogram, där urvalet görs på tidigare studier och poängen inte går att jämföra mellan lärosäten.
- Masterprogram i arkeologi
- Masterprogram i biologi
- Masterprogram i biomedicin
- Masterprogram i fysik
- Masterprogram i kemi
- Masterprogram i matematik
- Masterprogram i mänskliga rättigheter
- Masterprogram i psykologi
- Masterprogram i socialt arbete
- Masterprogram i sociologi
- Specialistsjuksköterska, anestesisjukvård
- Specialistsjuksköterska, distriktssköterska
- Specialistsjuksköterska, intensivvård
- Specialistsjuksköterska, operationssjukvård
Jämför med alla lärosäten
Vanliga frågor
Är det svårare att komma in på Lund eller Uppsala?
Det beror på programmet. Av de 16 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 11 och Uppsala universitet i 4; 1 var lika. Jämförelsen gäller lägsta antagna meritvärde i urvalsgrupp BI (gymnasiebetyg) HT 2026, eller HP när BI saknas.
Var är läkarprogrammet svårast att komma in på, Lund eller Uppsala?
HT 2026 var BI-gränsen 22,26 vid Lunds universitet och 22,19 vid Uppsala universitet, och HP-gränsen 1,80 respektive 1,75. Gränsen var alltså högre vid Lunds universitet.
Var är juristprogrammet svårast att komma in på, Lund eller Uppsala?
HT 2026 var BI-gränsen 21,82 vid Lunds universitet och 21,56 vid Uppsala universitet, och HP-gränsen 1,60 respektive 1,50. Gränsen var alltså högre vid Lunds universitet.
Vilket lärosäte har flest sökande, Lund eller Uppsala?
Uppsala universitet hade 262 333 sökande och Lunds universitet 248 236, summerat över alla program och kurser den senaste terminen de gavs. En person kan söka flera utbildningar och räknas då flera gånger.
Vilka program finns vid både Lund och Uppsala?
16 program med betygs- eller HP-urval finns vid båda och går att jämföra direkt, till exempel juristprogrammet, ekonomie kandidatprogram, läkarprogrammet, sjuksköterskeprogrammet. Dessutom finns 14 gemensamma program utan betygsurval, främst masterprogram.
Hur har ni jämfört programmen?
Vi jämför samma utbildning vid båda lärosätena: program i samma jämförelsegrupp (samma examen och namn) och, för civilingenjörer och liknande, program med samma inriktning men olika namn. Finns flera varianter väljer vi campus och helfart med flest sökande. Siffrorna är UHR:s antagningsstatistik för HT 2026, urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, HT 2026, urval 2, uppdaterad 16 oktober 2026. Gränsen är det lägsta meritvärde som räckte för en plats och säger inget om utbildningens kvalitet. Läs mer om hur vi räknar.