Kungl. Tekniska högskolan hade 101 program och 203 fristående kurser med statistik, och Lunds universitet 304 program och 1 768 kurser. Lunds universitet hade flest sökande totalt: 248 236 mot 91 591.

11 program finns vid båda och har betygs- eller HP-urval. Av de 11 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 6 och Kungl. Tekniska högskolan i 5. Störst skillnad i BI-gräns var det på högskoleingenjör i datateknik: 18,85 vid KTH mot 17,17 vid Lund. Skillnaderna är ofta små, och vilket lärosäte som är svårast att komma in på avgör sällan vilket som passar dig bäst: ort, upplägg och inriktning skiljer sig också.

Sida vid sida

Nyckeltal. Sökande är summan över alla program och kurser den senaste terminen de gavs.
KTHLund
Program101304
Fristående kurser2031 768
Sökande totalt91 591248 236
Program vid båda11
Sökande per antagen, program vid båda1412,3
Högre gräns i5 program6 program
Största orterStockholm, Huddinge, KTH FlemingsbergLund, Malmö, Helsingborg

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan · Alla program vid Lunds universitet

Samma program vid båda

Sorterat på antal sökande
Lägsta antagna poäng HT 2026, urval 2. ▲ markerar den högre gränsen (BI, eller HP när BI saknas). "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Program KTH Lund Högst gräns
BIHPSökandeBIHPSökande
Civilingenjör i industriell ekonomi Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 21,82 1,80 3 539 21,98 1,85 3 043 Lund
Civilingenjör i maskinteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 20,72 1,55 2 838 21,04 1,65 2 261 Lund
Civilingenjör i datateknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 20,57 1,55 1 993 19,01 1,45 1 258 KTH
Civilingenjör i teknisk fysik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 22,40 1,80 1 904 22,19 1,80 1 291 KTH
Civilingenjör i elektroteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 21,15 1,60 1 651 20,47 1,55 1 116 KTH
Arkitektutbildning Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 19,35 1,35 1 351 20,67 1,40 1 197 Lund
Civilingenjör i bioteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 20,42 1,50 1 245 21,46 1,55 1 123 Lund
Civilingenjör i teknisk matematik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 22,29 1,80 1 217 21,77 1,75 804 KTH
Civilingenjör i medicinsk teknik Programsidor: KTH (Huddinge) · Lund 19,95 1,45 982 20,60 1,60 1 017 Lund
Högskoleingenjör i datateknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund (Helsingborg) 18,85 1,35 1 295 17,17 1,15 530 KTH
Civilingenjör i teknisk kemi/kemiteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Lund 19,73 1,40 793 20,42 1,40 778 Lund

Civilingenjörsprogrammen heter olika vid lärosätena och har parats ihop efter inriktning. Kursplaner och profiler kan skilja sig.

Var är det svårast att komma in?

Av de 11 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 6 och Kungl. Tekniska högskolan i 5.

Antal program per område där respektive lärosäte hade den högre antagningsgränsen, HT 2026
OmrådeJämfördaKTHLundLika
Teknik och data11560
  • Högskoleingenjör i datateknik: KTH +1,68 i BI-gräns
  • Civilingenjör i datateknik: KTH +1,56 i BI-gräns
  • Arkitektutbildning: Lund +1,32 i BI-gräns
  • Civilingenjör i bioteknik: Lund +1,04 i BI-gräns
  • Civilingenjör i teknisk kemi/kemiteknik: Lund +0,69 i BI-gräns

Söktryck över tid

Sedan HT 2019 har antalet sökande till de 10 program som funnits vid båda alla år ökat med 30,5 % vid Kungl. Tekniska högskolan och ökat med 40,4 % vid Lunds universitet. Diagrammet visar samma 10 program varje år, så att nya eller nedlagda program inte påverkar kurvan.

  • Kungl. Tekniska högskolan
  • Lunds universitet
0 10 000 20 000 20192020202120222023202420252026 Kungl. Tekniska högskolan HT 2019: 13 481Kungl. Tekniska högskolan HT 2020: 15 469Kungl. Tekniska högskolan HT 2021: 15 872Kungl. Tekniska högskolan HT 2022: 14 609Kungl. Tekniska högskolan HT 2023: 14 995Kungl. Tekniska högskolan HT 2024: 15 938Kungl. Tekniska högskolan HT 2025: 17 044Kungl. Tekniska högskolan HT 2026: 17 591 Lunds universitet HT 2019: 9 695Lunds universitet HT 2020: 11 608Lunds universitet HT 2021: 11 924Lunds universitet HT 2022: 12 360Lunds universitet HT 2023: 12 684Lunds universitet HT 2024: 13 280Lunds universitet HT 2025: 13 530Lunds universitet HT 2026: 13 614 17 59113 614
Källa: UHR. Antal sökande till programmens nationella anmälningsalternativ, oavsett prioritet.
Visa som tabell
Sökande till 10 gemensamma program, hösttermin
TerminKungl. Tekniska högskolanLunds universitet
HT 201913 4819 695
HT 202015 46911 608
HT 202115 87211 924
HT 202214 60912 360
HT 202314 99512 684
HT 202415 93813 280
HT 202517 04413 530
HT 202617 59113 614

Jämför med alla lärosäten

Vanliga frågor

Är det svårare att komma in på KTH eller Lund?

Det beror på programmet. Av de 11 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 6 och Kungl. Tekniska högskolan i 5. Jämförelsen gäller lägsta antagna meritvärde i urvalsgrupp BI (gymnasiebetyg) HT 2026, eller HP när BI saknas.

Var är civilingenjör i industriell ekonomi svårast att komma in på, KTH eller Lund?

HT 2026 var BI-gränsen 21,82 vid Kungl. Tekniska högskolan och 21,98 vid Lunds universitet, och HP-gränsen 1,80 respektive 1,85. Gränsen var alltså högre vid Lunds universitet.

Vilket lärosäte har flest sökande, KTH eller Lund?

Lunds universitet hade 248 236 sökande och Kungl. Tekniska högskolan 91 591, summerat över alla program och kurser den senaste terminen de gavs. En person kan söka flera utbildningar och räknas då flera gånger.

Vilka program finns vid både KTH och Lund?

11 program med betygs- eller HP-urval finns vid båda och går att jämföra direkt, till exempel civilingenjör i industriell ekonomi, civilingenjör i maskinteknik, civilingenjör i datateknik, civilingenjör i teknisk fysik.

Hur har ni jämfört programmen?

Vi jämför samma utbildning vid båda lärosätena: program i samma jämförelsegrupp (samma examen och namn) och, för civilingenjörer och liknande, program med samma inriktning men olika namn. Finns flera varianter väljer vi campus och helfart med flest sökande. Siffrorna är UHR:s antagningsstatistik för HT 2026, urval 2.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, HT 2026, urval 2, uppdaterad 16 oktober 2026. Gränsen är det lägsta meritvärde som räckte för en plats och säger inget om utbildningens kvalitet. Läs mer om hur vi räknar.

Fler jämförelser