Kungl. Tekniska högskolan hade 101 program och 203 fristående kurser med statistik, och Chalmers tekniska högskola 70 program och 23 kurser. Kungl. Tekniska högskolan hade flest sökande totalt: 91 591 mot 53 413.

14 program finns vid båda och har betygs- eller HP-urval. Av de 14 program vi kan jämföra hade Kungl. Tekniska högskolan den högre antagningsgränsen i 11 och Chalmers tekniska högskola i 2; 1 var lika. Störst skillnad i BI-gräns var det på civilingenjör i informationsteknik: 20,00 vid KTH mot 17,75 vid Chalmers. Skillnaderna är ofta små, och vilket lärosäte som är svårast att komma in på avgör sällan vilket som passar dig bäst: ort, upplägg och inriktning skiljer sig också.

Sida vid sida

Nyckeltal. Sökande är summan över alla program och kurser den senaste terminen de gavs.
KTHChalmers
Program10170
Fristående kurser20323
Sökande totalt91 59153 413
Program vid båda14
Sökande per antagen, program vid båda13,210,2
Högre gräns i11 program2 program
Största orterStockholm, Huddinge, KTH FlemingsbergGöteborg

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan · Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Samma program vid båda

Sorterat på antal sökande
Lägsta antagna poäng HT 2026, urval 2. ▲ markerar den högre gränsen (BI, eller HP när BI saknas). "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Program KTH Chalmers Högst gräns
BIHPSökandeBIHPSökande
Tekniskt basår Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 20,15 1,40 3 674 – 1,30 3 973 KTHenligt HP
Civilingenjör i industriell ekonomi Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 21,82 1,80 3 539 21,45 1,75 2 869 KTH
Civilingenjör i maskinteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 20,72 1,55 2 838 20,16 1,55 2 651 KTH
Civilingenjör i datateknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 20,57 1,55 1 993 18,44 1,45 1 509 KTH
Civilingenjör i teknisk fysik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 22,40 1,80 1 904 21,58 1,75 1 452 KTH
Civilingenjör i elektroteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 21,15 1,60 1 651 19,64 1,55 1 295 KTH
Arkitektutbildning Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 19,35 1,35 1 351 18,60 1,35 1 447 KTH
Civilingenjör i samhällsbyggnad Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 18,70 1,35 1 392 18,70 1,40 1 361 Lika
Civilingenjör i bioteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 20,42 1,50 1 245 20,89 1,60 1 255 Chalmers
Högskoleingenjör i datateknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 18,85 1,35 1 295 17,35 1,30 907 KTH
Civilingenjör i teknisk matematik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 22,29 1,80 1 217 21,30 1,70 960 KTH
Civilingenjör i medicinsk teknik Programsidor: KTH (Huddinge) · Chalmers (Göteborg) 19,95 1,45 982 19,81 1,50 1 130 KTH
Civilingenjör i informationsteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 20,00 1,45 1 172 17,75 1,30 802 KTH
Civilingenjör i teknisk kemi/kemiteknik Programsidor: KTH (Stockholm) · Chalmers (Göteborg) 19,73 1,40 793 19,79 1,50 843 Chalmers

Civilingenjörsprogrammen heter olika vid lärosätena och har parats ihop efter inriktning. Kursplaner och profiler kan skilja sig.

Var är det svårast att komma in?

Av de 14 program vi kan jämföra hade Kungl. Tekniska högskolan den högre antagningsgränsen i 11 och Chalmers tekniska högskola i 2; 1 var lika.

Antal program per område där respektive lärosäte hade den högre antagningsgränsen, HT 2026
OmrådeJämfördaKTHChalmersLika
Teknik och data141121
  • Civilingenjör i informationsteknik: KTH +2,25 i BI-gräns
  • Civilingenjör i datateknik: KTH +2,13 i BI-gräns
  • Civilingenjör i elektroteknik: KTH +1,51 i BI-gräns
  • Högskoleingenjör i datateknik: KTH +1,50 i BI-gräns
  • Civilingenjör i teknisk matematik: KTH +0,99 i BI-gräns

Söktryck över tid

Sedan HT 2019 har antalet sökande till de 10 program som funnits vid båda alla år ökat med 25,5 % vid Kungl. Tekniska högskolan och ökat med 21,5 % vid Chalmers tekniska högskola. Diagrammet visar samma 10 program varje år, så att nya eller nedlagda program inte påverkar kurvan.

  • Kungl. Tekniska högskolan
  • Chalmers tekniska högskola
0 10 000 20 000 20192020202120222023202420252026 Kungl. Tekniska högskolan HT 2019: 15 317Kungl. Tekniska högskolan HT 2020: 17 568Kungl. Tekniska högskolan HT 2021: 17 716Kungl. Tekniska högskolan HT 2022: 17 100Kungl. Tekniska högskolan HT 2023: 16 809Kungl. Tekniska högskolan HT 2024: 17 722Kungl. Tekniska högskolan HT 2025: 18 540Kungl. Tekniska högskolan HT 2026: 19 216 Chalmers tekniska högskola HT 2019: 13 890Chalmers tekniska högskola HT 2020: 15 456Chalmers tekniska högskola HT 2021: 15 345Chalmers tekniska högskola HT 2022: 14 861Chalmers tekniska högskola HT 2023: 15 188Chalmers tekniska högskola HT 2024: 15 570Chalmers tekniska högskola HT 2025: 15 817Chalmers tekniska högskola HT 2026: 16 870 19 21616 870
Källa: UHR. Antal sökande till programmens nationella anmälningsalternativ, oavsett prioritet.
Visa som tabell
Sökande till 10 gemensamma program, hösttermin
TerminKungl. Tekniska högskolanChalmers tekniska högskola
HT 201915 31713 890
HT 202017 56815 456
HT 202117 71615 345
HT 202217 10014 861
HT 202316 80915 188
HT 202417 72215 570
HT 202518 54015 817
HT 202619 21616 870

Jämför med alla lärosäten

Vanliga frågor

Är det svårare att komma in på KTH eller Chalmers?

Det beror på programmet. Av de 14 program vi kan jämföra hade Kungl. Tekniska högskolan den högre antagningsgränsen i 11 och Chalmers tekniska högskola i 2; 1 var lika. Jämförelsen gäller lägsta antagna meritvärde i urvalsgrupp BI (gymnasiebetyg) HT 2026, eller HP när BI saknas.

Var är tekniskt basår svårast att komma in på, KTH eller Chalmers?

HT 2026 var BI-gränsen 20,15 vid Kungl. Tekniska högskolan och saknas vid Chalmers tekniska högskola, och HP-gränsen 1,40 respektive 1,30. Gränsen var alltså högre vid Kungl. Tekniska högskolan räknat på HP.

Vilket lärosäte har flest sökande, KTH eller Chalmers?

Kungl. Tekniska högskolan hade 91 591 sökande och Chalmers tekniska högskola 53 413, summerat över alla program och kurser den senaste terminen de gavs. En person kan söka flera utbildningar och räknas då flera gånger.

Vilka program finns vid både KTH och Chalmers?

14 program med betygs- eller HP-urval finns vid båda och går att jämföra direkt, till exempel tekniskt basår, civilingenjör i industriell ekonomi, civilingenjör i maskinteknik, civilingenjör i datateknik.

Hur har ni jämfört programmen?

Vi jämför samma utbildning vid båda lärosätena: program i samma jämförelsegrupp (samma examen och namn) och, för civilingenjörer och liknande, program med samma inriktning men olika namn. Finns flera varianter väljer vi campus och helfart med flest sökande. Siffrorna är UHR:s antagningsstatistik för HT 2026, urval 2.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, HT 2026, urval 2, uppdaterad 16 oktober 2026. Gränsen är det lägsta meritvärde som räckte för en plats och säger inget om utbildningens kvalitet. Läs mer om hur vi räknar.

Fler jämförelser